Udostępniono zwiastun „Wyrwy”. Zobacz Tomasza Kota i Karolinę Gruszkę w filmowej adaptacji powieści Wojciecha Chmielarza

2 lutego 2023

Dystrybutor filmowy Kino Świat udostępnił zwiastun ekranizacji powieści „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza. Fabularna produkcja Canal+ Original z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką i Grzegorzem Damięckim trafi do kin 17 marca.

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (w tej roli Tomasz Kot), głównego bohatera „Wyrwy”. W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina mówiła, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? Kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby wyjaśnić jej śmierć. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…

Reżyserem filmu jest Bartosz Konopka, twórca seriali „W głębi lasu” i „Skazana”, nominowany do Oscara za krótkometrażowy dokument „Królik po berlińsku”. „Jest w 'Wyrwie’ coś ważnego o świecie i o nas samych. Odnalazłem w tej historii pewne elementy, które zainteresowały mnie osobiście, czyli temat kondycji mężczyzn we współczesnym świecie, ich sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To nie jest jednak opowieść tragiczna, o żałobie czy traumie, ale o próbie wyjścia z niej. Intryga kryminalna służy tutaj do tego, by dać bohaterom powód do działania; bo jeśli stanie się coś złego nie powinniśmy zapadać się w smutku i żalu, a właśnie działać, iść dalej” – mówi reżyser.

(fot. Robert Pałka)

W jednej z głównych ról w filmie wystąpił Tomasz Kot, który niedawno zagrał we „Wrogu doskonałym” na podstawie powieści Amélie Nothomb, a w tym roku powinniśmy zobaczyć go w adaptacji jeszcze jednej książki – „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. O ekranizacji prozy Wojciecha Chmielarza aktor mówi następująco: „W 'Wyrwie’ zachowane są wszystkie elementy charakterystyczne dla thrillera: tajemnica, jej odkrywanie, klimatyczne zdjęcia, o które dba nasz operator, Piotr Niemyjski. Ale jest też taki coenowski sznyt, którego jestem najbardziej ciekawy. Bohaterowie wystawieni na ekstremalne wręcz doznania co raz pakują się w komiczne sytuacje, które pozwalają rozładować to napięcie”.

Scenarzystą „Wyrwy” jest Marcin Ciastoń. Obok Tomasza Kota, Karoliny Gruszki oraz Grzegorza Damięckiego w pozostałych rolach występują: Olga Bołądź, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska oraz Konrad Eleryk.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Wyrwy”:

Powieść „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

[am]
fot. główna: Robert Pałka


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film