Ekranizacja „Wyrwy” Wojciecha Chmielarza jest już gotowa! Kinowa premiera zapowiedziana na marzec

9 stycznia 2023

Po „Żmijowisku” kolejna powieść Wojciecha Chmielarza została przeniesiona na ekran. 17 marca do kin trafi najnowsza produkcja Canal+ Original na podstawie thrillera „Wyrwa”. W rolach głównych zobaczymy Tomasza Kota, Karolinę Gruszkę oraz Grzegorza Damięckiego.

Niewierność, zagadkowy wypadek i mężczyzna, który na własną rękę podejmuje śledztwo, by odkryć prawdę o tajemniczej śmierci swojej żony. Tak w skrócie można opisać fabułę thrillera „Wyrwa”.

Głównym bohaterem historii jest Maciek (w tej roli Tomasz Kot), którego życie całkowicie się zmienia, gdy jego żona Janina (Karolina Gruszka) ginie w tajemniczym wypadku samochodowym. Kobieta najprawdopodobniej popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała?

Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…

(fot. Robert Pałka)

Fabularna produkcja Canal+ Original oparta została na książce Wojciecha Chmielarza zatytułowanej „Wyrwa”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Reżyserem filmu jest Bartosz Konopka, nominowany do Oscara za krótkometrażowy dokument „Królik po berlińsku”, twórca seriali „W głębi lasu” i „Skazana”. Za adaptację powieści odpowiada Marcin Ciastoń, autor wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz filmu „Hiacynt”.

„Praca nad scenariuszem 'Wyrwy’ była dla mnie zawodowym wyzwaniem, albowiem po raz pierwszy adaptowałem gotowy materiał literacki, który charakteryzuje się odmiennym sposobem opowiadania. Myślę jednak, że odnalazłem klucz do tej historii. Widzowie mogą spodziewać się tutaj całego wachlarza emocji, wynikającego ze zderzenia ze sobą dwóch ciekawych postaci. Osobiste śledztwo głównego bohatera doprowadza nas do jego spotkania z innym mężczyzną, równie ważnym w tej opowieści, którego zupełnie się nie spodziewał. Maciek w interpretacji Tomka Kota i Wojnar grany przez Grzegorza Damięckiego są swoimi totalnymi przeciwieństwami. Nienawidzą się, ale jednocześnie się do siebie zbliżają. To ich spotkanie będzie dla nas bardzo emocjonujące” – mówi Marcin Ciastoń.

(fot. Robert Pałka)

„Miałem okazję być konsultantem scenariusza i jestem bardzo zadowolony z efektu pracy Marcina Ciastonia. Zauważył on takie rozwiązania fabularne, których ja bym nie dostrzegł. Mogę jednak zapewnić, że jest to wierna adaptacja mojej książki. Trzeba ją było dostosować do formatu kinowego i Marcin zrobił to fantastycznie. Widzowie mogą spodziewać się thrillera, w którym aż kipi od emocji. Są wspaniali aktorzy, którzy – mam nadzieję – zagrają tutaj role życia. Jest napięcie, mrok, trochę strachu. To będzie historia, która zostawi w was ślad” – komentuje autor książki, Wojciech Chmielarz.

Oprócz Tomasza Kota, Karoliny Gruszki oraz Grzegorza Damięckiego w „Wyrwie” zobaczymy Olgę Bołądź, Marię Pakulnis oraz Konrada Eleryka. Film wejdzie do kin w całej Polsce w marcu 2023 roku. Jego dystrybutorem jest Kino Świat.

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film