Pisanie książki jako performance? W belgijskim muzeum można oglądać autorkę pracującą nad książką

2 lutego 2023

Od 1 lutego w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia) można zobaczyć niecodzienny performance. Pomiędzy obrazami wielkich mistrzów flamandzkich znajduje się nieduży boks, w którym pracuje nad swoją powieścią pisarka Saksia De Coster. Stanowi ona element ekspozycji, którą zwiedzający mogą podziwiać tak jak inne dzieła sztuki.

Proces pisania fascynuje ludzi od dawna. W pracy nad książką jest coś nieuchwytnego. Zainteresowanie podsyca fakt, że tworzenie odbywa się zazwyczaj z dala od oczu osób postronnych, w zaciszu gabinetu bądź innym ustronnym miejscu. Pisarz musi częstokroć całkowicie odciąć się od bodźców zewnętrznych – wyłączyć telefon, internet i inne rozpraszacze. Przyjrzeć się temu procesowi będą mogli odwiedzający Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie do 28 lutego realizowany jest projekt „The Author is Present” (z ang. „Autorka obecna”), nawiązujący tytułem do performance’u Mariny Abramović „Artystka obecna”.

Biurko pisarki w boksie.

Pisarka Saksia De Coster na cały miesiąc dała się zamknąć w niedużym boksie stojącym w jednej z sal tej instytucji. Za przezroczystą szybą, na oczach wszystkich, pracuje nad swoją powieścią. Jeśli ktoś liczy na autograf lub pogawędkę, to głęboko się rozczaruje. Autorka nie będzie z nikim rozmawiała ani nawet odpowiadała na machanie i inne próby zwrócenia jej uwagi. Odwiedzający mają zobaczyć typowy proces pisania w samotności.

Autorka spędza w muzeum cały dzień i noc – nie tylko więc pisze, ale również śpi na nadmuchiwanym materacu. W trakcie pracy boks opuszcza jedynie na posiłek lub załatwienie potrzeb fizjologicznych. Dla ruchu pozwala sobie na spacer po obiekcie poza godzinami otwarcia. Raz w tygodniu może też spotkać się ze swoim synem.

Pierwsze chwile w nowym „gabinecie”.

„Powieść, którą De Coster kończy, opowiada o tym, jak my, ludzie, radzimy sobie z niedostępnością, utratą i szukaniem więzi. Zazwyczaj to pisarz jest obserwatorem, teraz role zostają odwrócone. Zwiedzający muzeum mogą oglądać pisarza w akcji, tak jak oglądają otaczające go dzieła sztuki powstałe wiele lat temu. W ten sposób performance staje się jednocześnie odą do dawnych mistrzów, którzy żyją we współczesnych dziełach” – informuje Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych.

Poniżej możecie zobaczyć krótką zapowiedź performance’u – na materiale wideo zarejestrowano wejście pisarki do muzeum:

[am]
fot. (1) © KMSKA, (2,3) PZC.nl

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy