Film „Księgarnia” został wybrany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką 2017 roku

15 października 2017


Film „Księgarnia” (oryg. „The Bookshop”) katalońskiej reżyserki Isabel Coixet, nakręcony na podstawie nominowanej do Bookera powieści pod tym samym tytułem autorstwa nieżyjącej już pisarki Penelope Fitzgerald, został wybrany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką 2017 roku podczas Targów Książki we Frankfurcie.

„W 'Księgarni’ Isabel Coixet z dużą wrażliwością odtworzyła wyjątkową atmosferę książki i osobowość bohaterki. Adaptacja dowodzi szacunku dla dzieła autora, jednocześnie będąc odrębnym i oryginalnym filmem” ? powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie.

Akcja powieści i filmu rozgrywa się pod koniec lat 50. Florence Green, wdowa w średnim wieku, przeprowadza się do cichego miasteczka na angielskim wybrzeżu, aby spełnić tam marzenie, które zrodziło się, gdy poznała męża: otworzyć księgarnię z dala od społecznych rewolucji, jakie miały miejsce w dużych ośrodkach miejskich. Na potrzeby swojego interesu udaje się jej zdobyć stary, zawilgocony dom, w którym zgodnie z miejscowymi plotkami zamieszkują duchy. Po wielu przeciwnościach Florence otwiera księgarnię. Jej najlepszym klientem jest Brundish, samotny i tajemniczy mieszkaniec domu na szczycie wzgórza. Marzenia wdowy o prowadzeniu interesu w tym zacisznym miasteczku szybko zderzają się z zamiarami wpływowej i ambitnej pani Gamart, która chce utworzyć na miejscu księgarni centrum sztuki. Po swojej stronie ta dominująca kobieta ma siostrzeńca będącego członkiem parlamentu.

W filmie występują m.in. Emily Mortimer (jako Florence), Bill Nighy (jej najlepszy klient Brundish) i Patricia Clarkson (pani Gamart). Obraz pokazywany był dotychczas na festiwalach filmowych, a do szerszej dystrybucji na świecie ma trafić w listopadzie. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Targi Książki we Frankfurcie już od 2004 roku przyznają nagrodę dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej. W ostatnich latach otrzymali ją m.in. Tom Ford za „Zwierzęta nocy”, Todd Haynes za „Carol” oraz Anton Corbijn za „Bardzo poszukiwanego człowieka”. W tym roku wybrano również osobnego zwycięzcę w kategorii „film dla dzieci i młodzieży” ? został nim „Zombillenium” w reżyserii Arthura de Pinsa i Alexisa Ducorda oparty na serii książek Arthura de Pinsa.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Księgarnia” w reżyserii Isabel Coixet (aktualnie w sieci dostępny jest wyłącznie w wersji z hiszpańskim dubbingiem):

AKTUALIZACJA 19.08.2018: Film wejdzie 24 sierpnia 2018 roku do polskich kin pod tytułem „Księgarnia z marzeniami”. Poniżej polski zwiastun:

Plakat promujący film „Księgarnia”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film