banner ad

Film „Carol” Todda Haynesa otrzymał nagrodę dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej

22 października 2015

adaptacja-carol-1
Podczas Targów Książki we Frankfurcie jak co roku przyznano Nagrodę dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej. Tym razem tytuł ten przypadł filmowi „Carol” Todda Haynesa, który powstał na podstawie powieści Patricii Highsmith „The Price of Salt” (w Polsce wydanej pod filmowym tytułem).

Akcja „Carol” dzieje się w latach 50. w Nowym Jorku. Główną bohaterką jest Carol Aird (w filmie gra ją Cate Blanchett), nieszczęśliwa żona bogatego męża Harge?a (Kyle Chandler). Pewnego dnia spotyka Theresę (Rooney Mara), pracowniczkę domu towarowego marzącą o karierze fotografa. Wybierają się w podróż, podczas której rozwija się między nimi uczucie?

„W misternie skomponowanych ujęciach Todd Haynes ożywia represyjną atmosferę lat 50. 'Carol’ opowiada historię miłości dwóch kobiet, która przeczy ciasnym moralnym wartościom społeczeństwa. Tak jak to zrobił w 'Daleko od nieba’, tak i tu Todd Haynes tworzy film z wielką skalą emocji bez poczucia kiczu i sentymentalizmu” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki.

adaptacja-carol-2

Na Targach Książki we Frankfurcie nad Menem pojawiło się w tym roku około 7 100 wystawców z ponad stu krajów. Imprezę odwiedziło około 270 000 czytelników oraz 9 300 akredytowanych dziennikarzy. „Przez lata z powodzeniem pracowaliśmy nad wzmocnieniem współpracy branży wydawniczej i filmowej. Dzięki tej nagrodzie chcemy zwrócić uwagę na wyjątkowe filmowe adaptacje literackie oraz na literackie oryginały, które zainspirowały te produkcje” – dodał Boos.

Nagroda dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej przyznawana jest od jedenastu lat. W zeszłym roku wyróżnienie otrzymał film „Bardzo poszukiwany człowiek” w reżyserii Antona Corbijna na podstawie bestsellera Johna le Carré.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

[aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film