„Bardzo poszukiwany człowiek” na podstawie powieści Johna le Carré uznany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką
Oparty na głośnym bestsellerze Johna le Carré thriller szpiegowski w reżyserii Antona Corbijna wybrany został Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką minionego roku. Nagroda w wysokości 10 tysięcy euro wręczona zostanie w październiku podczas Targów Książki we Frankfurcie.
„Bardzo poszukiwany człowiek” opisuje szczegóły amerykańskiej wojny z terroryzmem za czasów administracji Georga W. Busha oraz metody prania brudnych pieniędzy. Dziesięć lat minęło od ataku na World Trade Center. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. W Hamburgu, uważanym za gniazdo terrorystów, pojawia się, bliski śmierci w wyniku tortur, pół Czeczen, pół Rosjanin, Issa Karpow. Mężczyzna rości sobie prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej w prywatnym banku. Wzbudza tym zainteresowanie specjalnej komórki niemieckiego wywiadu powołanej do walki z terrorem, kierowanej przez Günthera Bachmanna. Karpowem i jego kontaktami, zwłaszcza z prawdopodobnie powiązanym z Al Kaidą doktorem Abdullahem, interesują się też inne tajne służby ? Urząd Ochrony Konstytucji i CIA. Czy jest on ofiarą opresyjnego systemu czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Tak rozpoczyna się niebezpieczna wywiadowcza gra, w której nikt nie ufa nikomu…
„Anton Corbijn stworzył śmiałą i szczerą interpretację światowego biznesu robionego na wojnie z terroryzmem, tak barwnie opisaną przez Johna le Carré. Corbijn znalazł niezwykle wizualny język do sfilmowania tej powieści, posiadającej tak wymagającą formę narracyjną i złożoną strukturę” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie. „Obsada, a zwłaszcza wspaniały Philip Seymour Hoffman w jednej ze swoich ostatnich ról, nadają opowieści autentyczności, która naprawdę zapada w pamięć. To porywający film, który pobudza do myślenia – taki, który pozostaje z tobą na długo po projekcji”.
Opublikowana w Polsce przez wydawnictwo Sonia Draga powieść „Bardzo poszukiwany człowiek” jest ściśle osadzona w realiach Hamburga. Przez lata miasto było pełne imigrantów, zwłaszcza pochodzących z Turcji i Północnej Afryki. Ale fakt, że tu właśnie terroryści z Al Kaidy układali swe zabójcze plany, spowodował rodzaj moralnej paniki. Nieufność wobec przybyszy stała się normą. A powieść była rzeczą o zaufaniu i podejrzliwości oraz jej skutkach. Filmowcy uznali więc, że nie mogą nakręcić adaptacji gdzie indziej. Producent filmu, Malte Grunert tłumaczył: „W powieści każde z miejsc akcji jest precyzyjnie opisane przez kogoś, kto doskonale zna miasto. Byłoby czymś dziwacznym, gdybyśmy próbowali kręcić gdziekolwiek indziej. Chcieliśmy pokazać część portową i przemysłową. Wsparcie ze strony władz miejskich było zdumiewające. Pozwalano nam zamykać stacje kolejowe, tunele, kręcić na dachach i w dzielnicy czerwonych latarni”.
Film Antona Corbijna jest kolejną adaptacją książki klasyka powieści szpiegowskiej Johna le Carré. W latach 50. przyszły pisarz był funkcjonariuszem MI-5 (brytyjski kontrwywiad), a potem MI-6 (wywiad zagraniczny). Odszedł ze służby po tym, jak jego tożsamość zdradził Rosjanom ponurej sławy podwójny agent Kim Philby.
Oryginalność twórczości le Carré bierze się z głębokiego przekonania, że stosunki międzyludzkie oparte są w znacznej mierze na grze złudzeń i skłonności do zdrady. Pisarz opisuje zwyczajnych i przerażających biurokratów wywiadu, anty-bondów (o samej postaci Bonda wyraża się bardzo źle).
Jego powieści od kilkudziesięciu lat są chętnie przenoszone na ekran. Nie wszystkie adaptacje filmowe prozy le Carré były jednak udane, żeby wymienić choćby „Cudzymi rękoma”, „Małą doboszkę” czy „Krawca z Panamy”. „Bardzo poszukiwany człowiek” z pewnością do udanych należy.
Nagroda dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej przyznawana jest podczas Targów Książki we Frankfurcie od dziesięciu lat. W zeszłym roku wyróżnienie otrzymał libański reżyser Ziad Doueiri za ekranizację powieści „Zamach” Yasminy Khadry.
Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Bardzo poszukiwanego człowieka” w reżyserii Antona Corbijna:
TweetKategoria: film