„Bardzo poszukiwany człowiek” na podstawie powieści Johna le Carré uznany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką

23 września 2014

bardzo-poszukiwany-czlowiek-1
Oparty na głośnym bestsellerze Johna le Carré thriller szpiegowski w reżyserii Antona Corbijna wybrany został Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką minionego roku. Nagroda w wysokości 10 tysięcy euro wręczona zostanie w październiku podczas Targów Książki we Frankfurcie.

„Bardzo poszukiwany człowiek” opisuje szczegóły amerykańskiej wojny z terroryzmem za czasów administracji Georga W. Busha oraz metody prania brudnych pieniędzy. Dziesięć lat minęło od ataku na World Trade Center. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. W Hamburgu, uważanym za gniazdo terrorystów, pojawia się, bliski śmierci w wyniku tortur, pół Czeczen, pół Rosjanin, Issa Karpow. Mężczyzna rości sobie prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej w prywatnym banku. Wzbudza tym zainteresowanie specjalnej komórki niemieckiego wywiadu powołanej do walki z terrorem, kierowanej przez Günthera Bachmanna. Karpowem i jego kontaktami, zwłaszcza z prawdopodobnie powiązanym z Al Kaidą doktorem Abdullahem, interesują się też inne tajne służby ? Urząd Ochrony Konstytucji i CIA. Czy jest on ofiarą opresyjnego systemu czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Tak rozpoczyna się niebezpieczna wywiadowcza gra, w której nikt nie ufa nikomu…

bardzo-poszukiwany-czlowiek„Anton Corbijn stworzył śmiałą i szczerą interpretację światowego biznesu robionego na wojnie z terroryzmem, tak barwnie opisaną przez Johna le Carré. Corbijn znalazł niezwykle wizualny język do sfilmowania tej powieści, posiadającej tak wymagającą formę narracyjną i złożoną strukturę” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie. „Obsada, a zwłaszcza wspaniały Philip Seymour Hoffman w jednej ze swoich ostatnich ról, nadają opowieści autentyczności, która naprawdę zapada w pamięć. To porywający film, który pobudza do myślenia – taki, który pozostaje z tobą na długo po projekcji”.

Opublikowana w Polsce przez wydawnictwo Sonia Draga powieść „Bardzo poszukiwany człowiek” jest ściśle osadzona w realiach Hamburga. Przez lata miasto było pełne imigrantów, zwłaszcza pochodzących z Turcji i Północnej Afryki. Ale fakt, że tu właśnie terroryści z Al Kaidy układali swe zabójcze plany, spowodował rodzaj moralnej paniki. Nieufność wobec przybyszy stała się normą. A powieść była rzeczą o zaufaniu i podejrzliwości oraz jej skutkach. Filmowcy uznali więc, że nie mogą nakręcić adaptacji gdzie indziej. Producent filmu, Malte Grunert tłumaczył: „W powieści każde z miejsc akcji jest precyzyjnie opisane przez kogoś, kto doskonale zna miasto. Byłoby czymś dziwacznym, gdybyśmy próbowali kręcić gdziekolwiek indziej. Chcieliśmy pokazać część portową i przemysłową. Wsparcie ze strony władz miejskich było zdumiewające. Pozwalano nam zamykać stacje kolejowe, tunele, kręcić na dachach i w dzielnicy czerwonych latarni”.

bardzo-poszukiwany-czlowiek-2

Film Antona Corbijna jest kolejną adaptacją książki klasyka powieści szpiegowskiej Johna le Carré. W latach 50. przyszły pisarz był funkcjonariuszem MI-5 (brytyjski kontrwywiad), a potem MI-6 (wywiad zagraniczny). Odszedł ze służby po tym, jak jego tożsamość zdradził Rosjanom ponurej sławy podwójny agent Kim Philby.

Oryginalność twórczości le Carré bierze się z głębokiego przekonania, że stosunki międzyludzkie oparte są w znacznej mierze na grze złudzeń i skłonności do zdrady. Pisarz opisuje zwyczajnych i przerażających biurokratów wywiadu, anty-bondów (o samej postaci Bonda wyraża się bardzo źle).

bardzo-poszukiwany-czlowiek-3

Jego powieści od kilkudziesięciu lat są chętnie przenoszone na ekran. Nie wszystkie adaptacje filmowe prozy le Carré były jednak udane, żeby wymienić choćby „Cudzymi rękoma”, „Małą doboszkę” czy „Krawca z Panamy”. „Bardzo poszukiwany człowiek” z pewnością do udanych należy.

Nagroda dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej przyznawana jest podczas Targów Książki we Frankfurcie od dziesięciu lat. W zeszłym roku wyróżnienie otrzymał libański reżyser Ziad Doueiri za ekranizację powieści „Zamach” Yasminy Khadry.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Bardzo poszukiwanego człowieka” w reżyserii Antona Corbijna:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film