Apostrof – Empik startuje z nowym festiwalem literatury

21 marca 2016

apostrof-festiwal-Cabre
Empik startuje z nowym festiwalem literatury „Apostrof”. To pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. W maju do Polski przyjadą wybitni, ale też popularni pisarze: Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen i Paullina Simons.

W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi, czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy problemach istotnych w debacie społecznej, ale też po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy. Festiwal potrwa od 16 do 22 maja. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego oraz w salonach Empik ? poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina.

Jaume Cabré to jeden z najważniejszych współczesnych europejskich pisarzy. Autor głośnej powieści „Wyznaję” przyjedzie na festiwal z okazji polskiej premiery książki „Cień Eunucha” (Marginesy). Z nowym tytułem pojawi się również Lars Saabye Christensen ? norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego najnowsze dzieło ? „Beatles. Powieść” (Wydawnictwo Literackie) to jedna z najważniejszych książek w historii Norwegii (gdzie książka wydana była w 1984 roku) i zarazem największy międzynarodowy sukces autora. Amerykańska pisarka ? Paullina Simons ? zamyka trójkę właśnie ogłoszonych zagranicznych gwiazd festiwalu Apostrof. Jej słynna saga o romansie dwójki bohaterów, Tatiany i Aleksandra, w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. W ramach festiwalu premierę będzie miała jej najnowsza książka „Samotna gwiazda” (Świat Książki).

apostrof-festiwal-Simons

Apostrof to także okazja do spotkań z czołowymi polskimi pisarzami. Tu program wydarzenia otwierają: laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike ? Jacek Dehnel, którego „Krivoklat” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) będzie miał premierę w ramach festiwalu, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru ? Gaja Grzegorzewska i najbardziej bestsellerowa polska autorka 2015 roku ? Katarzyna Bonda. Nazwiska kolejnych twórców, także pisarzy, którzy pojawią się poza Warszawą, poznamy już na początku kwietnia.

Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik ? pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. O identyfikację wizualną festiwalu zadba Tymek Borowski ? malarz i artysta audiowizualny, laureat Paszportu Polityki 2015, nominowany też do Spojrzeń ? najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce.

„Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury” jest organizowany przez Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”. To podziękowanie dla czytelników, którzy ? wbrew statystykom ? z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.

apostrof-festiwal-Christensen

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia