15 najważniejszych zapowiedzi książkowych 2016 roku

18 stycznia 2016

najwazniejsze-zapowiedzi-2016
Redaktor naczelny Booklips.pl, Artur Maszota, przygotował subiektywne zestawienie 15 najważniejszych książek, jakie trafią do księgarń w 2016 roku. Jakimi tytułami warto zainteresować się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Przekonajcie się.

1. Hunter S. Thompson „Hell?s Angels. Anioły piekieł” (Niebieska Studnia, luty)

Przełomowa książka w karierze samozwańczego doktora dziennikarstwa i prozaika. Jest to zapis roku, jaki Thompson spędził z okrytym złą sławą gangiem motocyklowym Hells Angels. Pił w ich barach, gościł w domach, był świadkiem ich brutalności, słuchał o ekscesach seksualnych. Autor do tego stopnia był zaintrygowany poczynaniami swoich „nowych znajomych”, że ? jak sam przyznał – „nie byłem już pewien, czy zbieram materiały na temat Aniołów Piekieł, czy powoli się z nimi asymiluje”. Książka od co najmniej dwóch lat widnieje w zapowiedziach wydawnictwa Niebieska Studnia. Niebiańska cierpliwość zostanie nagrodzona w lutym.

2. Nic Pizzolatto „W drodze nad Morze Żółte” (Marginesy, luty)

W najbliższym czasie twórca „True Detective” nie zamierza powracać do pisania prozy, czego sygnałem jest nowa umowa podpisana z HBO, która ma obowiązywać do 2018 roku. Z dwóch opublikowanych przez niego książek wciąż jednak nie mieliśmy jeszcze okazji poznać debiutanckiego zbioru opowiadań. Do czasu więc, zanim Pizzolatto zdecyduje się, czy chce kontynuować serial, który przyniósł mu rozgłos, albo zacząć prace nad ekranizacją swej jedynej powieści, „Galveston”, my możemy ponownie zagłębić się w świat amerykańskiego Południa. Bohaterami opowiadań zawartych w tym tomie są samotni i rozczarowani życiem ludzie, którzy na przekór trudnościom podejmują, zazwyczaj nieudaną, walkę, aby zmienić swój los.

najwazniejsze-zapowiedzi-2016-1

3. Leonie Swann „Krocząc w ciemności” (Prószyński i S-ka, luty)

Nowa powieść autorki „Sprawiedliwości owiec” to wysoce pożądany akcent kryminalno-fantastyczno-humorystyczny tego zestawienia. Przesiąknięta duchem książek Charlesa Dickensa i filmów Tima Burtona „absurdalna powieść nie całkiem filozoficzna” opowiada o Juliusie Birdwellu, złotniku, treserze pcheł i włamywaczu, który chciałby wieść spokojny i uczciwy żywot. Kiedy pewnej nocy, pod jego nieobecność, pchły zdychają z mrozu, zrozpaczony udaje się na most i nieopatrznie wpada do wody. Ratuje go syrena, co zapoczątkowuje serię niesamowitych przygód, podczas których Juliusz napotka galerię równie osobliwych i oryginalnych postaci, jak on sam.

4. Virginie Despentes „Vernon Subutex. Tom 1” (Otwarte, marzec)

Charles Bukowski w spódnicy. Jedna z najwyrazistszych współczesnych autorek francuskich, bezpruderyjna i odważna, była punkrockówa, która od stycznia jest jedną z osób decydujących o przyznawaniu Nagrody Goncourtów. Trochę dziwną drogę przybliżania prozatorskiego dorobku pisarki obrał sobie polski wydawca. Zamiast zacząć od początku, od najbardziej znanej i skandalizującej powieści „Baise-moi” (z fr. „Pieprz mnie”), zdecydowano się zacząć od nieco „bezpieczniejszej” pozycji, pierwszego tomu planowanego tryptyku „Vernon Subutex”. Tytułowy bohater to były właściciel sklepu płytowego, który wraz z załamaniem się sprzedaży płyt na rynku muzycznym stracił pracę i został wyrzucony na bruk. Aby utrzymać się przy życiu, musiał sprzedać swoją kolekcję cennych winyli. Teraz zdany jest na łaskę bliższych i dalszych znajomych, byłych kochanek, a nawet dawnych klientów, powoli staczając się na samo dno drabiny społecznej. Despentes portretuje w powieści współczesny Paryż. Karty książki zaludniają religijni radykałowie, emigranci, przestępcy, narkomani, byłe gwiazdy porno, transwestyci i bogaci producenci telewizyjni. Jak zapowiada wydawca, „Vernon Subutex” (skojarzenie z Borisem Vianem nie jest przypadkowe) to przejmujący dreszczem obraz świata, który stworzyliśmy, w którym żyjemy i który coraz mniej nadaje się do życia.

5. Kim Gordon „Dziewczyna z zespołu” (Czarne, marzec)

„Amerykańska” to obecnie jedna z najmocniejszym serii wydawniczym na rynku książki. Dowodem tego zapowiedziane na marzec wspomnienia współzałożycielki kultowej noise?owej kapeli Sonic Youth. Zaczynając od pożegnalnego koncertu grupy w brazylijskim Sao Paulo, Kim wraca do czasów dzieciństwa, opowiada o dorastaniu w Rochester, przeprowadzce do Los Angeles, życiu w Nowym Jorku w czasie rozkwitu sceny no wave, eksplozji popularności w latach 90., aż po czasy współczesne, gdy musiała się zmierzyć ze zdradą męża. W krótkich, kilkustronicowych rozdziałach Gordon przybliża ciekawostki odnośnie powstawania poszczególnych płyt, ujawnia plotki zza kulis (jak ta, że Lydia Lynch próbowała uwieźć Thrustona), dzieli się spostrzeżeniami socjologicznymi i doświadczeniami z bycia matką. Zdecydowanie trzeba postawić na półce obok „Poniedziałkowych dzieci” Patti Smith.

najwazniejsze-zapowiedzi-2016-2

6. Lauren Groff „Fatum i furia” (Znak, marzec)

Ulubiona książka minionego roku Baracka Obamy. Faworytka zestawień najpopularniejszych amerykańskich gazet. Wychwalana przez Stephena Kinga i krytyków amerykańskich, nazywana „Anty-Anną Kareniną” powieść Lauren Groff to historia małżeństwa z 24-letnim stażem przedstawiona z dwóch punktów widzenia. Pozornie piękna opowieść miłosna, którą poznajemy z relacji męża w pierwszej części książki, rozsypuje się niczym układanka, kiedy głos zabiera żona i na jaw wychodzą mroczne sekrety.

7. Margaret Atwood „Serce umiera ostatnie” (Wielka Litera, kwiecień)

Wizja niedalekiej przyszłości oczami najważniejszej obok Alice Munro kanadyjskiej pisarki. Młode małżeństwo na skutek kryzysu gospodarczego zmuszone jest mieszkać w samochodzie. Aby uniknąć niebezpieczeństw grożących ze strony grasujących po ulicach band, decydują się wziąć udział w Projekcie Pozytron, eksperymencie społecznym, który zapewnia bezpieczne i wygodne życie na osiedlu zamkniętym. Jest tylko jeden warunek: w zamian za życie w tym idyllicznym miejscu, trzeba zgodzić się odpracować co drugi miesiąc w więzieniu. W tym czasie dom zajmuje inna para. Małżeństwo przystaje na ten układ, z czasem jednak rodzi się w nich obsesja na punkcie tajemniczych lokatorów, których nie mają okazji nigdy zobaczyć, nakręcając spiralę nieufności, poczucia winy i pożądania seksualnego.

8. Katarzyna Kubisiowska „Podwójna gra. Biografia Jerzego Piącha” (Znak, maj)

Zapowiedziany na początek lutego wywiad rzeka z Jerzym Pilchem o tytule „Zawsze nie ma nigdy” to jedynie przystawka do dania głównego, które zaserwuje nam w maju Katarzyna Kubisiowska. O walorach odżywczych tego literackiego posiłku niech świadczy fakt, że autorka za zgodą swego bohatera popełniła biografię nieautoryzowaną, a to w przypadku biografii jest rzeczą pożądaną. Będzie o związkach, o alkoholu i literaturze.

najwazniejsze-zapowiedzi-2016-3

9. Patrick Modiano „Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” (Sonia Draga, maj)

Najnowsza powieść laureata Nobla z 2014 roku. Bohater książki, pisarz Jean Daragane, prowadzi samotnicze życie. Pewnej nocy budzi go telefon. Rozmówca informuje, że znalazł jego utraconą przed laty książkę adresową i chciałby się spotkać, aby móc ją zwrócić. Umawiają się w kawiarni. Podczas spotkania znalazca próbuje wyciągnąć z pisarza informacje na temat jednej z osób, której dane znalazły się w spisie. Pytania powodują, że Daragane powraca w pamięci do wydarzeń z dzieciństwa i ludzi, o których dawno zapomniał, w szczególności do pewnej kurtyzany, która zaopiekowała się nim, kiedy został porzucony przez rodziców. Ze sprawą powiązana jest tajemnica pewnego morderstwa, które sięga swoimi mackami kolaboracji i zdrady pod okupacją niemiecką. Powyższa tematyka to nic nowego pod słońcem w dorobku Modiano. W wypadku tego francuskiego pisarza jest to jednak zaleta, a nie wada.

10. Jaume Cabré „Cień eunucha” (Marginesy, maj)

Cabré każe czekać na każdą nową powieść od pięciu do ośmiu lat. Jego polski wydawca jest dla czytelników dużo łaskawszy, proponując nowy tytuł co roku przy okazji majowych Targów Książki. Jest to możliwe dzięki temu, że stosunkowo niedawno odkryliśmy katalońskiego pisarza i większa część jego dorobku wciąż pozostaje jeszcze przed nami. Tym razem otrzymamy „Cień eunucha”, powieść wydaną pomiędzy „Jaśnie panem” a „Głosami Pamano”. Żyjący współcześnie bohater, Miquel Gensana, w młodości opozycjonista walczący z dyktaturą Franco, zastanawia się, czy to, czego dokonał w życiu, ma jakiś sens. Cabré z maestrią splata wątki społeczno-pollityczne z historią miłosną, thrillerem i fascynacją muzyką.

11. Georges Perec / OuLiPo „Podróż zimowa” (Lokator, maj)

Nowy rodzaj powieści zbiorowej, jaki proponuje nam słynna eksperymentalna grupa literacko-matematyczna OuLiPo, na bazie krótkiej nowelki Georgesa Pereca zatytułowanej „Podróż zimowa”. W 1979 roku Perec napisał historię młodego profesora literatury, który przypadkiem odnajduje tomik pozwalający mu przewartościować myślenie o XIX-wiecznej literaturze. Okazuje się, że wszyscy słynni poeci z Rimbaud na czele naśladowali dokonania całkowicie zapomnianego geniusza Hugona Verniera. Znalezisko wkrótce ginie, a wysiłki profesora zmierzające do jego odnalezienia spełzają na niczym. Po latach członkowie OuLiPo zaczęli tworzyć swoje wariacje na temat „Podróży zimowej”, prowadząc historię w zupełnie niespodziewanym kierunku.

najwazniejsze-zapowiedzi-2016-4

12. Stephen King „Koniec warty” (Albatros, czerwiec)

Finał trylogii o emerytowanym gliniarzu i prywatnym detektywie Billu Hodgesie oraz jego neurotycznej pomocnicy Holly Gibney. W warstwie fabularnej King powraca do wątków z „Pana Mercedesa” i zapowiada ostateczną konfrontację z Bradym Hartsfieldem, sprawcą masakry dokonanej za pomocy szczytowego osiągnięcia niemieckiej myśli technicznej na niewinnych ludziach czekających na otwarcie targów pracy. Po bliskim kontakcie ze skarpetą głównego bohatera wypełnioną kulkami łożyskowymi, morderca trafił do szpitala w stanie wegetatywnym. Jak jednak podpowiadał epilog „Znalezione, nie kradzione”, uderzenie w głowę najwyraźniej uaktywniło w Bradym nadludzkie moce. To zaś oznacza, że w warstwie gatunkowej ostatni tom będzie historią detektywistyczną, ale z pewnym fantastycznym naddatkiem. Najwyraźniej King stęsknił się za literaturą grozy.

13. Charles Bukowski „O pisaniu” (Noir sur Blanc, wrzesień)

Spośród dwóch tysięcy stron niepublikowanej dotąd korespondencji słynnego kronikarza wódy wybrano te listy, w których dzieli się on ze swoimi wydawcami, redaktorami, przyjaciółmi i znajomymi refleksjami na temat sztuki i rzemiosła pisarskiego. Z brutalną szczerością rozprawia się z własną legendą, ale też ze współczesną mu prozą i poezją, amerykańskimi pismami literackimi czy kolegami po piórze (dostaje się m.in. Allenowi Ginsbergowi za nieczytelne poematy i przyklejenie się do Boba Dylana). W tomie znajdziemy również nieznane szerzej listy do Henry?ego Millera i największego mentora ? Johna Fantego, a także poruszające wyznania po śmierci ich obu. Korespondencja poprzetykana jest okazjonalnymi rysunkami, wierszami i wszystkim tym, czym ubarwiał swe listy Bukowski. Jeśli Noir sur Blanc będzie trzymał się cyklu wydawniczego Harper Collins, to w odstępach kilkumiesięcznych powinniśmy otrzymać jeszcze dwie podobnie sformatowane książki: „O kotach” i „O miłości”.

najwazniejsze-zapowiedzi-2016-5

14. Andrzej Stasiuk „Pamir” (Czarne, jesień)

Stasiuk ponownie w drodze. Tym razem opisując podróże w formie prozy. Jak podpowiada w wywiadzie dla „La Vanguardia”, powieść będzie jego wyznaniem miłosnym do samochodów (Andrzej obsesyjnie uwielbia jeździć). Tytuł z kolei sugeruje, którego kraju drogi będą stanowić tło książki: chodzi o Pamir, należący głównie do Tadżykistanu rozległy region górski w Azji Centralnej.

15. Marlon James „Krótka historia siedmiu zabójstw” (Wydawnictwo Literackie, jesień)

Wydawnictwo Literackie od trzech lat trzyma rękę na pulsie i konsekwentnie przechwytuje prawa do polskich przekładów powieści nagrodzonych Bookerem. Zatem po książkach Eleanor Catton i Richarda Flanagana otrzymamy „Krótką historię siedmiu zabójstw”. Próba zamachu na Boba Marleya staje się dla Marlona Jamesa okazją do ukazania losów Jamajki, kraju słonecznego reggae, ale też korupcji, morderstw i biedy.

Zestawienie zawiera wyłącznie premierowe pozycje. Oczywiście to nie wszystkie zapowiedzi na 2016 rok. Nie uwzględniono dwóch ważnych książek, które zdążyły już się ukazać ? „Alei Tajemnic” Johna Irvinga i „Ptaka dobrego Boga” Jamesa McBride?a. Zgodnie z informacjami wydawców powinniśmy też otrzymać w tym roku nieopublikowane dotąd w Polsce książki Richarda Mathesona, Neila Gaimana, Eshkola Nevo, Dona DeLillo, nowe powieści Yanna Martela, Jakuba Żulczyka i Jacka Dehnela, „Długą utopię” Terry?ego Pratchetta i Stephena Baxtera, „Grimm City. Wilk!” Jakuba Ćwieka oraz kryminały Katarzyny Bondy i Marka Krajewskiego.

A na jakie powieści i zbiory opowiadań wy czekacie najbardziej w najbliższych dwunastu miesiącach? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Zebrał i opracował: Artur Maszota

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia