Brytyjska mennica wypuszcza serię monet z okazji 150 rocznicy urodzin Beatrix Potter

21 marca 2016

moneta-piotrus-krolik-1
Aby uczcić przypadającą na 28 lipca 150 rocznicę urodzin Beatrix Potter, Królewska Mennica Brytyjska postanowiła wypuścić limitowaną serię monet z bohaterami najsłynniejszych powiastek autorki.

Na pierwszej monecie o nominale 50 pensów, która trafiła już do sprzedaży, znalazł się królik Piotruś, czyli ? jak podaje mennica ? postać z „najbardziej rozpoznawalnego dzieła Potter, a także jednego z najbardziej cenionych w literaturze dziecięcej”. Moneta dostępna jest w kilku wariantach cenowych. Jeszcze w tym roku ukażą się kolejne trzy monety z bohaterami stworzonymi przez pisarkę.

Za projekt wszystkich odpowiada rytowniczka Emma Noble, która przygotowała już na zlecenie mennicy kilka pamiątkowych monet, w tym jedną z okazji 60. rocznicy koronacji królowej Elżbiety II. „Chciałam umieścić na przedzie ilustracje Beatrix Porter, ponieważ to piękne obrazki, a bohaterowie są wszystkim bardzo dobrze znani” ? wyjaśniła.

Napisana w 1893 roku książka opowiada o niesfornym króliku Piotrusiu, który jest utrapieniem farmera McGregora. Zrażona brakiem zainteresowania ze strony wydawców autorka zdecydowała się w 1901 roku opublikować historyjkę własnym sumptem w nakładzie 250 egzemplarzy. Książkę rozprowadzała wśród przyjaciół i rodziny. Jedną kopię nabył dla swoich dzieci twórca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle. Dowiedziawszy się o zainteresowaniu, z jakim spotkało się dzieło autorki, chęć wydania książki w szerokim obiegu już w 1902 roku wyraziła oficyna Warne & Co. „Królik Piotruś” okazał się bestsellerem, osiągając w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od komercyjnej premiery nakład przekraczający 56 tysięcy egzemplarzy. Dziś to jedna z najpopularniejszych książek w historii, którą przełożono na 36 języków i sprzedano w 45 milionach egzemplarzy.

Królewska Mennica Brytyjska wypuściła również osobną monetę poświęconą samej Beatrix Potter, którą możecie zobaczyć poniżej:

moneta-piotrus-krolik-2

[edm]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy