banner ad

3 dni, 40 wydarzeń, 100 gości. Znamy pełny program Big Book Festival 2021

8 czerwca 2021

Poznaliśmy pełny program Big Book Festival 2021. Dziewiąty Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się w dniach od 25 do 27 czerwca w Warszawie oraz w sieci internetowej. To jedna z pierwszych okazji w tym roku do osobistych spotkań z pisarzami. W programie wielka klasyka i absolutne nowości. Liczne wydarzenia, premiery, dyskusje, spotkania, niepowtarzalne spektakle oraz słuchowiska.

W wydarzeniach festiwalowych można uczestniczyć na miejscu, na warszawskim Mokotowie, a większość z nich będzie również transmitowana na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale YouTube festiwalu. Hasło tegorocznej edycji to „Jeszcze będzie najpiękniej!”. „Chcemy wam powiedzieć: 'Jeszcze będzie najpiękniej!' – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro” – rozwija hasło Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli” organizującej imprezę. „Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce” – podkreśla.

„Big Book Festival 2021 to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać” – dodaje Paulina Wilk, współorganizatorka festiwalu.

Z wizytą u gwiazd światowej literatury

Festiwal będzie gościł autorów ze świata. Połączą się oni ze swych domów i gabinetów z publicznością zgromadzoną w Warszawie. Rozmowy poprowadzą znani dziennikarze i pisarze. Będzie można oglądać je w internecie i zadawać pytania.

Wśród gości zagranicznych Big Book Festival 2021 będzie Sigrid Nunez – amerykańska pisarka, laureatka najważniejszego literackiego wyróżnienia w USA, National Book Award, za powieść „Przyjaciel”. W książce zatytułowanej „Sempre Susan”, opublikowanej niedawno w Polsce przez Wydawnictwo Pauza, wspomina przyjaźń z wybitną eseistką Susan Sontag. Warto wyczekiwać też wywiadu z Douglasem Stuartem – pisarzem ze Szkocji, nowojorczykiem z wyboru, autorem najgłośniejszego debiutu ostatnich lat, powieści „Shuggie Bain”, za którą w ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Bookera. Książka właśnie ukazuje się w polskim tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Vivian Gornick to dopiero u nas odkrywana autorka autobiograficznych „Przywiązań”, legenda nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, której pisarstwo przyrównuje się rangą do twórczości Philipa Rotha. Z kolei Andrés Barba uznawany jest w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia. Ostatnio w Polsce nakładem Wydawnictwa Filtry ukazały się dwie jego powieści, „Świetlista republika” i „Małe rączki”. Z czytelnikami połączą się również Joseph Zárate, jeden z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej, autor poruszającej książki „Wewnętrzne wojny” o obrońcach środowiska w Peru, oraz Nadav Eyal, czołowy izraelski dziennikarz, który wywołał międzynarodowe reakcje książką „Rewolta” o buncie przeciwko globalizacji.

Literatura na żywo – niepowtarzalne widowiska

W programie Big Book Festival nie zabraknie nowatorskich wydarzeń specjalnych. Imprezę otworzy 25 czerwca wieczorem widowisko „Folwark ostateczny” na motywach antytotalitarnej powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i tekstów Martina Luthera Kinga. Reżyseruje i wystąpi Matylda Damięcka, a obok niej w multimedialnym spektaklu zagra Czesław Mozil.

Festiwal zakończy w niedzielę 27 czerwca wieczorem spektakl „Benia Krzyk. Sceny z życia” na kanwie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla o legendarnym bandycie z Odessy. W roli tytułowej – Grzegorz Damięcki. W programie także m.in. „Serotonina” – słuchowisko na żywo w interpretacji Andrzeja Chyry, na podstawie słynnej powieści Michela Houellebecqa o obsesjach współczesności, a także aktorskie improwizacje na tekstach popularnego twórcy literackich past „Polska oczami Malcolma XD”. Wszystkie produkcje specjalne można obejrzeć tylko na miejscu, nie będą one transmitowane.

Rozmowy kameralne i przy okrągłych stołach

Bez ograniczeń dla publiczności w Warszawie i internecie dostępne będą rozmowy i dyskusje z udziałem cenionych pisarzy oraz twórców. Posłuchamy dyskusji m.in. o transhumanizmie, nowej poprawności językowej i ostatnio zakazanych słowach, o samotności, polskim chłopstwie i ludowych korzeniach Rzeczpospolitej, a także o toksycznych rodzinach. O strategiach na tworzenie biografii dyskutować będą reporterzy Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski i powieściopisarka Natalia Fiedorczuk, a o queerowej wrażliwości w sztuce – pisarka Dorota Kotas i reżyser Michał Borczuch.

Na festiwalu premierę będzie mieć jedenaście nowych książek, a ich autorzy po raz pierwszy od miesięcy osobiście zobaczą się z czytelnikami i podpiszą dla nich egzemplarze. Wśród nowości debiutujących na Big Book Festival będzie m.in. historyczna książka „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”, reportaż literacki Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy” oraz „Zachód słońca na Santorini” Dionisiosa Sturisa – reportaż o neofaszyzmie w Grecji.

Przy specjalnie zbudowanych Okrągłych Stołach Literackich spotkają się polscy autorzy kilku pokoleń i różnych gatunków, a dyskutować będą o wyzwaniach, jakie postawiła przed nami pandemia. Podczas dwóch wielogłosowych debat, 26 i 27 czerwca, dwa różne składy autorów zmierzą się z tematem zaufania i nieufności między ludźmi, a także kryzysem nadziei i wiary w lepsze jutro. Rozmowy poprowadzą dziennikarze Justyna Dżbik-Kluge i Michał Nogaś, w dyskusji będą brać udział także czytelnicy, a wszystkich dyscyplinować będą gongi i zegary, bo okrągłe stoły to także praktyczna lekcja mówienia krótko i na temat. Wśród rozmówców pojawią się m.in.: Agata Passent, Małgorzata Halber, Zośka Papużanka, Zyta Rudzka, Ewa Winnicka, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Uzdański, Jacek Hugo-Bader, Jarosław Mikołajewski, Filip Zawada i Marcin Wicha.

Nadziejomat! Zbiórka na artystyczną instalację

Jest nadzieja, że podczas Big Book Festival w Warszawie zadebiutuje „Nadziejomat” – barwna instalacja do tworzenia fantazyjnych zdań ze słowem „nadzieja”, pozwalająca na blisko trzysta nietuzinkowych kombinacji słów i zrobienie sobie z nimi optymistycznego selfie.

Projekt studia Dinksy z Cieszyna stanie na trzy festiwalowe dni przy Big Book Cafe, po czym przeniesie się do szpitala Wolskiego, gdzie będzie towarzyszył młodym pacjentom oddziału psychiatrycznego, a potem powędruje dalej. Wiele zależy od gestu darczyńców! Nadziejomat jest w pełni finansowany społecznie, w serwisie Zrzutka.pl trwa aktualnie zbiórka na jego budowę. Organizatorzy Big Book Festival zachęcają do darowizn i przyjścia na festiwal, także by przetestować Nadziejomat.

We wnętrzach i w plenerze

Big Book Festival odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w dwóch sąsiadujących ośrodkach: centrum innowacji literackich Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81) oraz domu kultury Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21). Duża część wydarzeń rozegra się w plenerze i połączy literaturę z atmosferą miasta. Na miejscu działać będą również festiwalowa kawiarnia, księgarnie oraz plenerowa czytelnia i strefa relaksu. Tak jak w roku 2020 na Big Book Festival obowiązywały będą szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczona liczba miejsc na spotkaniach, maseczki i dezynfekcja.

Przed Centrum Łowicka w czasie festiwalu działać będzie Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. Każdy zakup to cegiełka – dochód z targu wesprze Big Book Festival.

Pełny program Big Book Festival 2021 można znaleźć na stronie imprezy.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia