banner ad

3 dni, 40 wydarzeń, 100 gości. Znamy pełny program Big Book Festival 2021

8 czerwca 2021

Poznaliśmy pełny program Big Book Festival 2021. Dziewiąty Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się w dniach od 25 do 27 czerwca w Warszawie oraz w sieci internetowej. To jedna z pierwszych okazji w tym roku do osobistych spotkań z pisarzami. W programie wielka klasyka i absolutne nowości. Liczne wydarzenia, premiery, dyskusje, spotkania, niepowtarzalne spektakle oraz słuchowiska.

W wydarzeniach festiwalowych można uczestniczyć na miejscu, na warszawskim Mokotowie, a większość z nich będzie również transmitowana na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale YouTube festiwalu. Hasło tegorocznej edycji to „Jeszcze będzie najpiękniej!”. „Chcemy wam powiedzieć: 'Jeszcze będzie najpiękniej!’ – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro” – rozwija hasło Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli” organizującej imprezę. „Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce” – podkreśla.

„Big Book Festival 2021 to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać” – dodaje Paulina Wilk, współorganizatorka festiwalu.

Z wizytą u gwiazd światowej literatury

Festiwal będzie gościł autorów ze świata. Połączą się oni ze swych domów i gabinetów z publicznością zgromadzoną w Warszawie. Rozmowy poprowadzą znani dziennikarze i pisarze. Będzie można oglądać je w internecie i zadawać pytania.

Wśród gości zagranicznych Big Book Festival 2021 będzie Sigrid Nunez – amerykańska pisarka, laureatka najważniejszego literackiego wyróżnienia w USA, National Book Award, za powieść „Przyjaciel”. W książce zatytułowanej „Sempre Susan”, opublikowanej niedawno w Polsce przez Wydawnictwo Pauza, wspomina przyjaźń z wybitną eseistką Susan Sontag. Warto wyczekiwać też wywiadu z Douglasem Stuartem – pisarzem ze Szkocji, nowojorczykiem z wyboru, autorem najgłośniejszego debiutu ostatnich lat, powieści „Shuggie Bain”, za którą w ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Bookera. Książka właśnie ukazuje się w polskim tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Vivian Gornick to dopiero u nas odkrywana autorka autobiograficznych „Przywiązań”, legenda nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, której pisarstwo przyrównuje się rangą do twórczości Philipa Rotha. Z kolei Andrés Barba uznawany jest w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia. Ostatnio w Polsce nakładem Wydawnictwa Filtry ukazały się dwie jego powieści, „Świetlista republika” i „Małe rączki”. Z czytelnikami połączą się również Joseph Zárate, jeden z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej, autor poruszającej książki „Wewnętrzne wojny” o obrońcach środowiska w Peru, oraz Nadav Eyal, czołowy izraelski dziennikarz, który wywołał międzynarodowe reakcje książką „Rewolta” o buncie przeciwko globalizacji.

Literatura na żywo – niepowtarzalne widowiska

W programie Big Book Festival nie zabraknie nowatorskich wydarzeń specjalnych. Imprezę otworzy 25 czerwca wieczorem widowisko „Folwark ostateczny” na motywach antytotalitarnej powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i tekstów Martina Luthera Kinga. Reżyseruje i wystąpi Matylda Damięcka, a obok niej w multimedialnym spektaklu zagra Czesław Mozil.

Festiwal zakończy w niedzielę 27 czerwca wieczorem spektakl „Benia Krzyk. Sceny z życia” na kanwie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla o legendarnym bandycie z Odessy. W roli tytułowej – Grzegorz Damięcki. W programie także m.in. „Serotonina” – słuchowisko na żywo w interpretacji Andrzeja Chyry, na podstawie słynnej powieści Michela Houellebecqa o obsesjach współczesności, a także aktorskie improwizacje na tekstach popularnego twórcy literackich past „Polska oczami Malcolma XD”. Wszystkie produkcje specjalne można obejrzeć tylko na miejscu, nie będą one transmitowane.

Rozmowy kameralne i przy okrągłych stołach

Bez ograniczeń dla publiczności w Warszawie i internecie dostępne będą rozmowy i dyskusje z udziałem cenionych pisarzy oraz twórców. Posłuchamy dyskusji m.in. o transhumanizmie, nowej poprawności językowej i ostatnio zakazanych słowach, o samotności, polskim chłopstwie i ludowych korzeniach Rzeczpospolitej, a także o toksycznych rodzinach. O strategiach na tworzenie biografii dyskutować będą reporterzy Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski i powieściopisarka Natalia Fiedorczuk, a o queerowej wrażliwości w sztuce – pisarka Dorota Kotas i reżyser Michał Borczuch.

Na festiwalu premierę będzie mieć jedenaście nowych książek, a ich autorzy po raz pierwszy od miesięcy osobiście zobaczą się z czytelnikami i podpiszą dla nich egzemplarze. Wśród nowości debiutujących na Big Book Festival będzie m.in. reportaż Macieja Grzenkowicza pt. „Tycipaństwa”, historyczna książka „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”, reportaż literacki Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy”, powieść historyczna „Influenza Magna. U progów wieczności” Bogusława Chraboty oraz „Zachód słońca na Santorini” Dionisiosa Sturisa – reportaż o neofaszyzmie w Grecji.

Przy specjalnie zbudowanych Okrągłych Stołach Literackich spotkają się polscy autorzy kilku pokoleń i różnych gatunków, a dyskutować będą o wyzwaniach, jakie postawiła przed nami pandemia. Podczas dwóch wielogłosowych debat, 26 i 27 czerwca, dwa różne składy autorów zmierzą się z tematem zaufania i nieufności między ludźmi, a także kryzysem nadziei i wiary w lepsze jutro. Rozmowy poprowadzą dziennikarze Justyna Dżbik-Kluge i Michał Nogaś, w dyskusji będą brać udział także czytelnicy, a wszystkich dyscyplinować będą gongi i zegary, bo okrągłe stoły to także praktyczna lekcja mówienia krótko i na temat. Wśród rozmówców pojawią się m.in.: Agata Passent, Małgorzata Halber, Zośka Papużanka, Zyta Rudzka, Ewa Winnicka, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Uzdański, Jacek Hugo-Bader, Jarosław Mikołajewski, Filip Zawada i Marcin Wicha.

Nadziejomat! Zbiórka na artystyczną instalację

Jest nadzieja, że podczas Big Book Festival w Warszawie zadebiutuje „Nadziejomat” – barwna instalacja do tworzenia fantazyjnych zdań ze słowem „nadzieja”, pozwalająca na blisko trzysta nietuzinkowych kombinacji słów i zrobienie sobie z nimi optymistycznego selfie.

Projekt studia Dinksy z Cieszyna stanie na trzy festiwalowe dni przy Big Book Cafe, po czym przeniesie się do szpitala Wolskiego, gdzie będzie towarzyszył młodym pacjentom oddziału psychiatrycznego, a potem powędruje dalej. Wiele zależy od gestu darczyńców! Nadziejomat jest w pełni finansowany społecznie, w serwisie Zrzutka.pl trwa aktualnie zbiórka na jego budowę. Organizatorzy Big Book Festival zachęcają do darowizn i przyjścia na festiwal, także by przetestować Nadziejomat.

We wnętrzach i w plenerze

Big Book Festival odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w dwóch sąsiadujących ośrodkach: centrum innowacji literackich Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81) oraz domu kultury Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21). Duża część wydarzeń rozegra się w plenerze i połączy literaturę z atmosferą miasta. Na miejscu działać będą również festiwalowa kawiarnia, księgarnie oraz plenerowa czytelnia i strefa relaksu. Tak jak w roku 2020 na Big Book Festival obowiązywały będą szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczona liczba miejsc na spotkaniach, maseczki i dezynfekcja.

Przed Centrum Łowicka w czasie festiwalu działać będzie Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. Każdy zakup to cegiełka – dochód z targu wesprze Big Book Festival.

Pełny program Big Book Festival 2021 można znaleźć na stronie imprezy.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia