Peter Robinson i Pierre Lemaitre kolejnymi laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

9 maja 2016

lemaitre_robinson_honorowy_kaliber
Organizatorzy Nagrody Wielkiego Kalibru postanowili w tym roku przyznać więcej niż jedno wyróżnienie honorowe dla wybitnego twórcy gatunku. Oprócz Tess Gerritsen laur ten otrzymają również Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson.

„Piszę tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock” – mówi o sobie Pierre Lemaitre. Pierwszą powieść napisał w wieku dwudziestu pięciu lat. Dziś cieszy się, że nigdy jej nie wydano. Ostatecznie zadebiutował jako pięćdziesięciopięciolatek kryminałem, który odrzuciło dwudziestu dwóch wydawców. Jednak po ośmiu dniach jeden z nich zadzwonił, że zmienił zdanie – i tak świat poznał Pierre’a Lemaitre’a.

Ten francuski pisarz i scenarzysta urodził się w 1951 roku w Paryżu. Z wykształcenia jest psychologiem i właściwie przypadkowo rozpoczął pracę jako nauczyciel dorosłych – współprowadził szkolenia dla bibliotekarzy z kultury i literatury francuskiej. Próbował pisać już jako siedemnastolatek, jednak, jak twierdzi, nie miał wówczas nic do powiedzenia i dał sobie spokój. Zainteresował się teatrem – ale to też zarzucił i… zgłosił się do wojska.

Ostatecznie zadebiutował w 2006 roku powieścią kryminalną „Travail soigné” („Koronkowa robota”), w której po raz pierwszy pojawia się „mały komisarz” Camille Verhœven. Od tego czasu poświęcił się całkowicie pisarstwu. Stworzył trzy kolejne części przygód Verhœvena: „Alex”, „Rosy & John” oraz „Ofiarę”. W 2013 roku Stowarzyszenie Autorów Kryminałów uznało „Alex” za najlepszą powieść zagraniczną, przyznając jej International Dagger. Sukces powtórzyła dwa lata później „Koronkowa robota”. Lemaitre jest także autorem „Ślubnej sukni”, utrzymanego w atmosferze narastającego zagrożenia thrillera o zemście i jej cenie, oraz powieści sensacyjnej „Zakładnik”. Najnowsza powieść pisarza, „Trois jours et une vie” („Trzy dni i życie”), opowiada o losach 12-letniego zabójcy.

lemaitre_ksiazki

Światową sławę przyniosła Lemaitre’owi wydana w 2013 roku książka „Do zobaczenia w zaświatach”, stanowiąca cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Pisarz zdobył za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów, którą często nazywa się „małym Noblem”. Powieść ma zostać w tym roku zekranizowana przez Alberta Dupontela.

„Czytelnicy wyobrażają sobie zwykle pisarza jako kogoś natchnionego, jakiegoś Chateaubrianda. A ja jestem raczej rzemieślnikiem, kimś jak szewc” – mówi o sobie Lemaitre. Swoją pracę postrzega jako „nieustanne ćwiczenie podziwu wobec literatury” – dlatego w jego powieściach czytelnicy mogą znaleźć nawiązania do twórczości wielu pisarzy (między innymi Breta Eastona Ellisa i Jamesa Ellroya).

Peter Robinson to autor serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks. Urodził się w 1950 roku w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire. W rodzinnym Leeds studiował literaturę. Po zakończeniu studiów w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadził się do Kanady – tam kontynuował studia, zdobywając tytuł magistra języka angielskiego i pisarstwa na Uniwersytecie Windsorskim, następnie tytuł doktora na Uniwersytecie York w Toronto. Pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Toronto.

Jako pisarz Robinson debiutował powieścią „Gallows View” w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. „Niezbyt przystojny, ale w jakiś sposób atrakcyjny dla kobiet; umiarkowany socjalista i liberalny humanista” – tak pisze o swoim bohaterze Robinson. „Tak naprawdę nie zawsze go lubię” – wyznaje szczerze autor.

robinson_ksiazki

Debiutancka powieść pisarza została dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę. Od tamtej pory Robinson stworzył już 22 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań (co ciekawe, bohaterem kilku z nich również jest Alan Banks) oraz poezji. Dlaczego pisze kryminały? Według pisarza to świetna forma, ponieważ nie czuje się przywiązany do konkretnych struktur czy formuł.

Powieści Robinsona zdobyły wiele nagród w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i innych krajach, a w 2010 roku w brytyjskiej telewizji ITV rozpoczęto emisję filmów pod wspólnym tytułem „DCI Banks”, których podstawą jest seria książek o inspektorze Alanie Banksie.

Obydwaj autorzy osobiście odbiorą nagrodę podczas gali, która odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Spotkają się też z czytelnikami we Wrocławiu 3 czerwca 2016 roku (piątek).

fot. Biserka Livaja (Robinson), Thierry Rajic Figure (Lemaitre)

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy