Pierre Lemaitre zdobywcą tegorocznej Nagrody Goncourtów

5 listopada 2013

Nagroda Goncourtów 2013
W poniedziałek ogłoszono nazwisko laureata najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej. Tegoroczną Prix Goncourt otrzymał powieściopisarz Pierre Lemaitre za epicką powieść „Au revoir là-haut” o losach dwóch weteranów I wojny światowej, przedstawicieli tzw. straconego pokolenia.

Powieść Lemaitre’a otrzymała 6 głosów w dziesięcioosobowym składzie Akademii Goncourtów, dając autorowi zwycięstwo nad debiutantem Fredericiem Vergerem, który zdobył 4 głosy. Kapituła nagrody wychwalała Lemaitre’a za „filmowy” styl pisania oraz uchwycenie horroru, który ciągnie się u weteranów w powojennym życiu.

62-letni Pierre Lemaitre to autor cenionych kryminałów i thrillerów, znany również polskim czytelnikom dzięki powieściom „Ślubna suknia” i „Zakładnik” wydanych w zeszłym roku przez Muzę. „Au revoir là-haut” to jego pierwsza książka niegatunkowa.

„Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. To wyjątkowa chwila w karierze pisarza” – powiedział Lemaitre agencji AFP tuż po ogłoszeniu wyników. Dodał też, że nagroda jest uznaniem dla „umiejętności, które zrodziły się z pisania kryminałów, z literatury popularnej”.

Nagroda Goncourtów to najważniejsze francuskie wyróżnienie przyznawane autorom beletrystyki od 1903 roku. Chociaż nie przynosi autorom bezpośrednio żadnych finansowych korzyści (wartość nagrody ma wymiar jedynie symboliczny i wynosi niecałe 50 zł), to jednak Goncourt Prix cieszy się we Francji ogromnym prestiżem, określana jest często „małym Noblem”, dlatego laureat może liczyć na wysokie wpływy z dodruków powieści. W zeszłym roku po wyjawieniu nazwiska zwycięzcy jego wydawca z miejsca zaplanował dodruk nagrodzonej powieści w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy