Tess Gerritsen otrzyma Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru

2 marca 2016

Tess_Gerritsen_Honorowa_Nagroda_Wielkiego_Kalibru
Wiemy już, kto będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru! Nagroda, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, trafi do rąk Tess Gerritsen – amerykańskiej pisarki, autorki powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jednej z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.

Pisarka osobiście odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się w ramach Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Przy okazji spotka się też z czytelnikami we Wrocławiu 4 czerwca 2016 roku (sobota).

Tess Gerritsen od dziecka marzyła o pisaniu, choć na początku podążała inna ścieżką kariery. Urodziła się w 1953 roku w San Diego w chińsko-amerykańskiej rodzinie, której mocno nie w smak były jej pisarskie plany. Stąd wybór medycyny (specjalność: interna), którą ukończyła na Uniwersytecie Kalifornijskim. Po studiach wraz z mężem ? Jacobem Gerritsenem (również lekarzem) praktykowała w Honolulu na Hawajach.

Po pióro sięgnęła dopiero na urlopie macierzyńskim. Jej opowiadanie „On Choosing the Right Crack Seed” zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez magazyn „Honolulu”. Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych ? „Telefon po północy”, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: „Dawca”. Do napisania go zainspirował ją emerytowany detektyw, który z wyjazdu do Rosji przywiózł historię o dzieciach porywanych przez handlarzy narządów.

Tess_Gerritsen_ksiazki1

Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem. Jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy! W Polsce do tej pory ukazało się 25 powieści Tess Gerritsen, w tym cykl z detektyw z wydziału zabójstw Jane Rizzoli i patologiem sądowym Maurą Isles, który zainspirował stację TNT do wyprodukowania serialu „Rizzoli & Isles” (w Polsce emitowanego pod tytułem „Partnerki”) z Angie Harmon i Sashą Alexander w rolach głównych.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru trafia w ręce polskich lub zagranicznych autorów, których organizatorzy uznają za wybitnych twórców gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesb?, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i H?kan Nesser. Od 2010 roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Tess_Gerritsen_ksiazki2

fot. Verlagsgruppe Random House

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy