Tess Gerritsen otrzyma Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru
Wiemy już, kto będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru! Nagroda, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, trafi do rąk Tess Gerritsen – amerykańskiej pisarki, autorki powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jednej z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.
Pisarka osobiście odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się w ramach Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Przy okazji spotka się też z czytelnikami we Wrocławiu 4 czerwca 2016 roku (sobota).
Tess Gerritsen od dziecka marzyła o pisaniu, choć na początku podążała inna ścieżką kariery. Urodziła się w 1953 roku w San Diego w chińsko-amerykańskiej rodzinie, której mocno nie w smak były jej pisarskie plany. Stąd wybór medycyny (specjalność: interna), którą ukończyła na Uniwersytecie Kalifornijskim. Po studiach wraz z mężem ? Jacobem Gerritsenem (również lekarzem) praktykowała w Honolulu na Hawajach.
Po pióro sięgnęła dopiero na urlopie macierzyńskim. Jej opowiadanie „On Choosing the Right Crack Seed” zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez magazyn „Honolulu”. Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych ? „Telefon po północy”, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: „Dawca”. Do napisania go zainspirował ją emerytowany detektyw, który z wyjazdu do Rosji przywiózł historię o dzieciach porywanych przez handlarzy narządów.
Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem. Jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy! W Polsce do tej pory ukazało się 25 powieści Tess Gerritsen, w tym cykl z detektyw z wydziału zabójstw Jane Rizzoli i patologiem sądowym Maurą Isles, który zainspirował stację TNT do wyprodukowania serialu „Rizzoli & Isles” (w Polsce emitowanego pod tytułem „Partnerki”) z Angie Harmon i Sashą Alexander w rolach głównych.
Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru trafia w ręce polskich lub zagranicznych autorów, których organizatorzy uznają za wybitnych twórców gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesb?, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i H?kan Nesser. Od 2010 roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
fot. Verlagsgruppe Random House
TweetKategoria: newsy