Biograf Lovecrafta zwrócił statuetki World Fantasy Award i nawołuje do bojkotu nagrody

13 listopada 2015

biograf-lovecrafta-zwraca-nagrody
S.T. Joshi, najbardziej ceniony znawca twórczości Lovecrafta i autor znanej również polskim czytelnikom biografii pisarza, zwrócił przyznane mu dwie statuetki World Fantasy Award w reakcji na wieść o tym, że organizatorzy nagrody ugięli się przed – jak sam to określił – „garstką wojowników o sprawiedliwość społeczną”, którzy uważają, że takie wyróżnienie nie powinno honorować pisarza będącego „nikczemnym rasistą”.

„Byłem głęboko rozczarowany decyzją World Fantasy Convention o odrzuceniu popiersia H.P. Lovecrafta jako symbolu World Fantasy Award. Decyzja wydaje mi się tchórzliwym ustępstwem wobec najgorszego rodzaju poprawności politycznej i wyraźną akceptacją nieudolnych, ignoranckich i tendencyjnych oszczerstw wysuwanych przeciwko Lovecraftowi przez małą ale hałaśliwą bandę agitatorów” – napisał S.T. Joshi w liście do jednego z przewodniczących World Fantasy Award, Davida G. Hartwella.

Biograf odesłał też dwie statuetki, które otrzymał za swoją pracę badawczą i opracowanie na temat horroru pt. „Unutterable Horror – A History of Supernatural Fiction”. Jak wyjaśnił w liście, nie ma innego wyjścia, gdyż teraz statuetki te wydają mu się „nieodwracalnie zbrukane”. „Możecie pozbyć się ich zgodnie z potrzebami. Pamiętajcie, aby nie nominować mnie do jakichkolwiek przyszłych World Fantasy Award. Nie przyjmę nagrody, jeśli zostanie mi ona przyznana. Nigdy też, jak długo będę żył, nie wezmę udziału w konwentach World Fantasy. I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nakłaniać do bojkotu konwentu moich licznych przyjaciół i kolegów”.

Joshi zauważył też, że podobne zarzuty, jak wobec Lovecrafta, można też wysunąć pod adresem Brama Stokera i Johna W. Campbella, Jr., którzy mają nagrody nazwane ich imieniem. Decyzję o usunięciu statuetki Lovecrafta nazywa śmieszną. „Jeśli ktoś uważa, że wiecznie rosnąca sława, reputacja i wpływ Lovecrafta odniosą najmniejszy uszczerbek w związku z tą głupią awanturą, to się bardzo myli” – podsumował.

Na zdjęciu poniżej: tablica pamiątkowa poświęcona Lovecraftowi w rodzinnej miejscowości pisarza, Providence.

tablica-pamiatkowa-lovecraft

[am]
fot. Emily Marija Kurmis, James Spurrier

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy