Rośnie wartość pierwszych wydań XX-wiecznych klasyków. Najwięcej zapłacimy za „Wielkiego Gatsby?ego”
Opublikowano nowy indeks najcenniejszych pierwszych wydań klasycznych XX-wiecznych powieści. Jak się okazuje, ich łączna wartość w ciągu kilkunastu ostatnich lat wzrosła ponad siedmiokrotnie.
Dla przeciętnego czytelnika kolejność wydania nie odgrywa zwykle żadnej roli, bardziej liczą się względy praktyczne (poręczność książki) lub estetyczne (jakość wydania). Kolekcjonerzy, i to nie tylko książek, ale też komiksów, płyt i wielu innych obiektów, podchodzą jednak do tej kwestii nieco inaczej. Choć bywają wyjątki, zazwyczaj to pierwsze wydania są najcenniejsze, więc to na nie polują najczęściej.
Dlaczego pierwsze wydania są takie cenne? Ponieważ wychodzą w mniejszym nakładzie niż wznowienia. Wydawcy zachowują zwykle ostrożność w inwestowaniu w książki nowych lub mało znanych autorów. Dopiero entuzjastyczne recenzje prasy i zainteresowanie czytelników, którzy szybko wykupują pierwszy nakład, skłaniają ich do publikowania wznowień na dużo większą skalę. Podobnie było z otwierającym zestawienie „Wielkim Gatsbym”. Choć F. Scott Fitzgerald miał już na koncie dwie powieści i dwa zbiory opowiadań, jego najsłynniejsze dzieło spotkało się początkowo z dość chłodnym przyjęciem u krytyków i czytelników, sprzedając się przez pierwsze pół roku w nakładzie zaledwie 23 tysięcy sztuk. Wielka sława i milionowe nakłady przyszły dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, gdy autor od 20 lat już nie żył. Nie wszystkie egzemplarze pierwszego wydania „Wielkiego Gatsby?ego” przetrwały do naszych czasów. Należy przy tym pamiętać, że o ich cenie, podobnie jak w przypadku innych tytułów na liście, decyduje też stan woluminu i obwoluty. Książka nie powinna posiadać śladów użytkowania, najwięcej zyskamy w przypadku egzemplarza nieczytanego.
Oczywiście nie każde pierwsze wydanie jest równie cenne. Jeśli autor zyskał już popularność, każda nowa pozycja literacka w jego dorobku drukowana jest od początku w dużym nakładzie, co sprawia, że jej wartość jest znikoma. Tak było chociażby z J.K. Rowling. Pierwsze wydanie pierwszego tomu Harry?ego Pottera („Harry Potter i Kamień Filozoficzny”) ukazało się w nakładzie 2000 sztuk (500 w twardej oprawie i 1500 w miękkiej), z kolei pierwsze wydanie tomu siódmego („Harry Potter i Insygnia Śmierci”) ukazało się jednocześnie na całym świecie w kilkunastu milionach kopii. Chyba nie trzeba tłumaczyć, które pierwsze wydanie jest cenniejsze i dlaczego?
Jak wynika z najnowszego indeksu opracowanego przez Stanley Gibbons, pierwsze wydania wciąż zyskują na wartości i mogą stanowić łakomy kąsek nie tylko dla kolekcjonerów, ale też inwestorów pragnących dobrze ulokować swoje pieniądze. Od początku nowego tysiąclecia wartość trzydziestu najdroższych pierwszych wydań wzrosła bowiem z 78 497 funtów do 560 451 funtów. To ponad siedmiokrotne przebicie.
Poniżej znajdziecie piętnaście najcenniejszych pierwszych wydań XX-wiecznej literatury według indeksu Stanley Gibbons:
1. F.Scott Fitzgerald ?Wielki Gatsby? ? 246 636 funtów
2. J.R.R. Tolkien ?Hobbit? ? 64 420 funtów
3. James Joyce ?Ulisses? ? 24 557 funtów
4. Ian Fleming ?Casino Royale? ? 24 180 funtów
5. Ernest Hemingway ?W naszych czasach? ? 22 079 funtów
6. J.R.R. Tolkien ?Władca Pierścieni? ? 20 000 funtów
7. T.S. Eliot ?Prufrock i inne spostrzeżenia? ? 17 500 funtów
8. A.A. Milne ?The Christopher Robin Books? ? 13 084 funtów
9. F. Scott Fitzgerald ?Czuła jest noc? ? 10 370 funtów
10. Evelyn Waugh ?Zmierzch i upadek? ? 9 364 funtów
11. Ayn Rand ?Źródło? ? 8 540 funtów
12. Graham Greene ?Moc i chwała? ? 8 296 funtów
13. George Orwell ?Rok 1984? ? 8 060 funtów
14. Ian Fleming ?Żyj i pozwól umrzeć? ? 8 060 funtów
15. Jack Kerouac ?W drodze? ? 7 320 funtów
Indeks Stanley Gibbons należy traktować jedynie jako pewnego rodzaju wyznacznik cen. Na wartość książki może wpłynąć wiele czynników. Na przykład autograf pisarza znacznie zwiększa cenę woluminu. Działa to również w drugą stronę ? maleńka plamka na obwolucie pierwszego wydania „Wielkiego Gatsby?ego” sprawia, że egzemplarz możemy nabyć nawet o blisko 200 tysięcy funtów taniej.
[am]
TweetKategoria: newsy