banner ad

Rasizm Lovecrafta powodem kontrowersji wokół World Fantasy Award

22 września 2014

lovecraft-rasista-nagroda
Czy statuetka popiersia H. P. Lovecrafta przyznawana od 1975 roku w ramach World Fantasy Award zostanie zamieniona na inną ze względu na rasizm twórcy mitologii Cthulhu?

Przez ponad cztery dekady wśród laureatów jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie literatury fantastycznej znaleźli się tacy autorzy jak Ursula K. Le Guin, Micheal Moorcock, Robert McCammon, Richard Matheson, Peter Straub, Gene Wolf, a nawet Haruki Murakami i Patrick Süskind, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce statuetka prestiżowej nagrody może przybrać inny kształt, bowiem popiersie H. P. Lovecrafta zaczęło przeszkadzać niektórym autorom z uwagi na rasistowskie poglądy otoczonego kultem pisarza.

O wątpliwościach odnośnie statuetki Lovecrafta mówiło się już w 2011 roku, gdy nigeryjska pisarka Nnedi Okorafor, laureatka nagrody za najlepszą powieść, zwróciła uwagę na wstydliwą i często zapominaną stronę osobowości twórcy mitologii Cthulhu. Jak przyznała, targały nią sprzeczne uczucia, gdy usłyszała, że „statuetka z popiersiem tego rasisty jest jednym z największych zaszczytów literackich, jakie otrzymała”. Teraz sprawa nabrała jeszcze głośniejszego wymiaru za sprawą petycji pisarza Daniela José Oldera, który powiedział w rozmowie z „The Guardian”, że chociaż czyta i docenia twórczość Lovecrafta, to „nie istnieje powód, aby w 2014 roku człowiek, który entuzjastycznie nawoływał do ludobójstwa, miał być twarzą najwyższego zaszczytu w dziedzinie fantastyki”.

„Po dziesięcioleciach głęboko zakorzenionego rasizmu obecnego w fantastyce nadszedł czas, by wykonać przeciwko niemu odważne ruchy i wlicza się w to unikanie wywyższania wstrętnego rasisty” – nawołuje pisarz i proponuje, by w miejsce Lovecrafta inspiracją do statuetki uczynić czarnoskórą pisarkę science fiction Octavię Butler. Petycja Oldera zebrała dwa i pół tysiąca podpisów, a popiera ją m.in. brytyjski pisarz China Miéville.

W obronie Lovecrafta stanął biograf i wieloletni badacz jego twórczości, S. T. Joshi, który sam jest hinduskiego pochodzenia. Jak twierdzi, Older opowiada „głupoty”, że twórca Cthulhu nakłaniał do ludobójstwa, na dowód czego zacytował list Lovecrafta, w którym ten, wypowiadając się na temat osób czarnoskórych, zaznacza: „Nikt nie chce dla nich rzeczywistych krzywd”.

Odnosząc się zaś do rasizmu pisarza, wyjaśnił: „Sam pomysł, że każdy człowiek (pisarz lub ktokolwiek inny) z przeszłości musi przejść nasze dzisiejsze testy na poprawność polityczną, społeczną i kulturalną (zakładając, że istnieje jeszcze jakakolwiek jednolitość opinii na temat tego, co powinno być poprawnością polityczną) to przepis na katastrofę intelektualną” ? pisze Joshi, dodając, że bardzo wiele osób (za wyjątkiem garstki przypadkowych intelektualistów) przed 1970 rokiem było seksistami i mizoginami, ale „pan Older i jemu podobni nigdy nie wyjaśnili, dlaczego są tak pochłonięci” rasizmem, ale nie wyrażają „najmniejszego zaniepokojenia mizoginią i dogmatyzmem religijnym”.

Rada przyznająca nagrodę World Fantasy Award wydała oświadczenie, że „rozważa i dyskutuje nad kwestią”. Decyzja o losie kontrowersyjnej statuetki zapadnie w listopadzie.

[ks,am]
fot. TheNerdsOfColor.org

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy