Zwiastun filmu „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego nakręconego na podstawie powieści Roberta Harrisa

10 października 2019


Do sieci trafił właśnie zwiastun zapowiadanego na koniec grudnia filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”, który jest ekranizacją powieści Roberta Harrisa o tym samym tytule. Epicki thriller został wyróżniony Wielką Nagrodą Jury na 76. MFF w Wenecji. Doceniła go również Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych, honorując film prestiżową nagrodą FIPRESCI ? ostatnim dziełem Polańskiego wyróżnionym tą nagrodą był „Nóż w wodzie”.

Najdroższa francuska produkcja tego roku opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Wkrótce po jego uwięzieniu nowy szef wywiadu ? Georges Picquart ? odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym próbuje za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

„Na podstawie wielkich historii często powstają wspaniałe filmy, a sprawa Dreyfusa to jest wyjątkowa historia. Opowieść o człowieku, który został niesprawiedliwie oskarżony, jest zawsze fascynująca, ale również bardzo aktualna, zważywszy na wzrost antysemityzmu” ? mówi Roman Polański. Zdaniem reżysera historia podobna do tej, która spotkała Alfreda Dreyfusa, może powtórzyć się również dzisiaj. „Zdecydowanie możliwa jest podobna sprawa. Wszystkie elementy tu są, żeby mogło do tego dojść: fałszywe oskarżenia, kiepskie postępowania sądowe, skorumpowani sędziowie, a przede wszystkim 'media społecznościowe’, które skazują i potępiają bez uczciwego procesu lub prawa do odwołania” ? zauważa Polański.

W rolach głównych w filmie „Oficer i szpieg” występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louis Garrel („Marzyciele”). W obsadzie znalazła się plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim. Scenariusz wspólnie z reżyserem napisał autor powieści, Robert Harris.

„Polański jest największym mistrzem, jakiego spotkałem” ? mówi aktor Jean Dujardin (na zdj. powyżej), który wciela się w filmie w rolę Picquarta. „Jest filmowcem, który wymaga od innych tej samej najwyższej precyzji, jakiej wymaga od siebie. Musisz za nim podążać i nigdy nie odpływać, w przeciwnym razie znajdzie się ci na plecach: wciska nos wszędzie, w każdy aspekt procesu filmowania. Roman jest człowiekiem, który studiował sztuki piękne: ustawia ujęcia tak jak obrazy. Każdy szczegół musi być idealny: zasłony w pokoju, gałąź w lesie i tym podobne rzeczy”.

Film „Oficer i szpieg” zobaczymy na ekranach kin 27 grudnia, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia zwiastuna:

Powieść „Oficer i szpieg” Roberta Harrisa, która jest podstawą filmu Polańskiego, ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film