„Oficer i szpieg” Roberta Harrisa wybrany thrillerem roku

28 października 2014

oficer-i-szpieg-thriller-roku
Powieść Roberta Harrisa „Oficer i szpieg” opisująca aferę Dreyfusa wybrana została thrillerem roku przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. Nagrodę wręczono w piątek podczas uroczystej ceremonii w londyńskim hotelu Grosvenor House.

Harris otrzymał za „Oficera i szpiega” nagrodę CWA Ian Fleming Steel Dagger dla Najlepszego Thrillera Roku, pokonując dzieła Grega Ilesa, Louise Doughty i Terry?ego Hayesa. Jurorzy docenili książkę za „mistrzowską narrację”, uznając, że „Oficer i szpieg” to „wybitna, pięknie napisana powieść, która przekształca faktyczne wydarzenia w trzymający w napięciu thriller”. Przy okazji wręczenia nagrody autor został także wprowadzony do galerii sław pisarzy kryminałów. Wraz z nim trafiła tam także szkocka powieściopisarka Denise Mina.

Nagrodzona powieść osnuta jest wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku. Francuski oficer odkrywa dowody na to, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach, zaś najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę. Do napisania „Oficera i szpiega” zainspirował autora Roman Polański. Reżyser zamierza w przyszłym roku nakręcić na podstawie powieści swój kolejny film (trwa już zbieranie dokumentacji).

Podczas ceremonii wręczono również nagrodę CWA John Creasey New Blood Dagger dla Najlepszeg Nowego Autora Kryminałów Roku (wyróżnienie to przypadło Rayowi Celestinowi) oraz CWA Goldsboro Gold Dagger, czyli Złoty Sztylet dla Najlepszej Powieści Kryminalnej Roku (otrzymał ją Wiley Cash za powieść „This Dark Road to Mery”). Z kolei Peter May wygrał Crime Thriller Book Club dla Lektury Roku za powieść „Entry Island”, w której po raz czwarty powraca na Wyspę Lewis (chociaż tym razem akcja połowicznie rozgrywa się także na archipelagu kanadyjskich wysp Magdaleny).

Nie zabrakło także wyróżnień dla przemysłu telewizyjnego. Najlepszą aktorką kryminalną wybrano Keeley Hawes za rolę w serialu „Line of Duty”, najlepszym aktorem – Matthew McConaugheya za występ w „True Detective”. Ta ostatnia produkcja uzyskała też miano najlepszego międzynarodowego serialu kryminalnego.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy