banner ad

„Watchmen” – serial inspirowany kultowym komiksem Alana Moore’a i Dave Gibbonsa już 21 października w HBO oraz HBO GO

10 października 2019


„Watchmen” – najnowszy serial HBO, którego twórcą jest Damon Lindelof – to osadzona w alternatywnym świecie historia, w której zamaskowani strażnicy wyjęci są spod prawa. Fabuła zainspirowana została kultowym komiksem „Strażnicy” Alana Moore’a i Dave Gibbonsa. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się już 21 października w HBO oraz HBO GO.

Akcja serialu „Watchmen”, podobnie jak w komiksie Alana Moore’a i Dave Gibbonsa, rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych. Robert Redford jest prezydentem od 28 lat. Telefony komórkowe i internet są zdelegalizowane. Paliwa kopalne należą już do przeszłości. Kostiumowi bohaterowie byli niegdyś popularni, ale potem ich działalność została zakazana. Policjanci noszą maski, żeby chronić swoją tożsamość przed terrorystami, i nie mogą używać broni bez odblokowania jej przez dyspozytora. Wypłacono odszkodowania za niesprawiedliwość rasową, ale kraj wciąż jest podzielony.

Przedstawiony świat może wydawać się inny od tego, który nakreślono na kartach komiksu „Strażnicy”, ponieważ od wydarzeń z udziałem m.in. Rorschacha, Nocnej Sowy i Jedwabnej Zjawy minęły 34 lata. Większość kultowych postaci najwyraźniej już nie żyje lub ukrywa się w nieznanym miejscu. Jedynie Adrian Veidt, znany też jako Ozymandiasz, wciąż mieszka w swojej rezydencji, a Doktor Manhattan przebywa podobno na Marsie.

Fabuła serialu skupia się na nowej postaci, czarnoskórej detektyw Angeli Abar, która działa też jako superbohaterka Siostra Noc. Kobieta prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa policjanta. Tropy prowadzą do grupy białych suprematystów, którzy z inspiracji zmarłym przed laty moralnym absolutystą Rorschachem zakładają maski i przypuszczają ataki na domy funkcjonariuszy policji.

Twórca serialu, Damon Lindelof („Pozostawieni”, „Zagubieni”), podkreśla, że od początku nie chciał tworzyć kolejnej ekranizacji komiksu, który według niego jest doskonały. „Wiedziałem, że najlepsze, co udałoby mi się uzyskać, adaptując oryginalnych 'Strażników’, to coś, co przypominałoby dobry zespół grający covery. Lepiej więc było znaleźć sposób, żeby wziąć to, co kocham, zainspirować się tym, nic nie usuwać, lecz zbudować na tym fundamencie coś nowego” – tłumaczy filmowiec.

Lindelof zastrzega, że wprawdzie serial jest kontynuacją komiksu, to jednak nie powinniśmy oczekiwać ciągu dalszego znanej już historii, lecz zupełnie nowej opowieści osadzonej w tym samym świecie. „Komiks Moore’a i Gibbonsa traktujemy jako kanon. Wszystko to się wydarzyło. Nie dokonaliśmy żadnej rewizji tamtych zdarzeń, ale manewrowaliśmy między pęknięciami i szczelinami w historii, aby znaleźć tam nową opowieść” – komentuje Lindelof.

Na planie produkcji Damon Lindelof po raz kolejny miał okazję pracować z Reginą King (serial „Pozostawieni”, film „Gdyby ulica Beale umiała mówić”), W serialu „Watchmen” King wciela się w główną bohaterkę, Angelę Abar. W rolach głównych występują także: Jeremy Irons jako Lord of the Country Estate (dawny Ozymandiasz), Don
Johnson jako szef policji Judd Crawford, Jean Smart jako agentka FBI Laurie Blake, Tim Blake Nelson jako detektyw Looking Glass, Louis Gossett Jr. jako Will Reeves, Yahya Abdul-Mateen II jako Cal Abar, Tom Mison jako pan Phillips, Frances Fisher jako Jane Crawford i Sara Vickers jako pani Crookshanks. W serialu zagrali również: Hong Chau jako tajemnicza miliarderka Lady Trieu, a także Andrew Howard, Jacob Ming-Trent, Dylan Schombing i James Wolk.

Twórcą scenariusza i producentem serialu jest Damon Lindelof. Reżyserami produkcji są Nicole Kassell (która jest odpowiedzialna również za pierwszy odcinek) oraz Stephen Williams. Producentami zaś są (poza Lindelofem): Nicole Kassell, Tom Spezialy, Stephen Williams oraz Joseph Iberti. Serial „Watchmen” wyprodukowany został dla HBO przez White Rabbit we współpracy z Warner Bros.

Premiera pierwszego odcinka serialu „Watchmen” odbędzie się w poniedziałek, 21 października, równolegle z amerykańską premierą, czyli o godzinie 3:00 nad ranem zarówno w HBO, jak i HBO GO. Powtórka na antenie HBO zaplanowana została tego samego dnia o godz. 20:10. Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Watchmen”:

Plakat promujący serial „Watchmen”:

[am]
W materiale wykorzystano wypowiedzi Damona Lindelofa dla Entertainment Weekly.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film