Najnowszy film Romana Polańskiego na podstawie powieści „Oficer i szpieg” Roberta Harrisa w kinach od 27 grudnia

11 czerwca 2019


Gutek Film ogłosił, że polscy widzowie zobaczą najnowszy film Romana Polańskiego pod koniec grudnia tego roku. „Oficer i szpieg” to epicki thriller szpiegowski będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, która opowiada o aferze Dreyfusa.

Najnowszy film Romana Polańskiego, legendarnego reżysera i twórcy takich klasyków kina jak „Chinatown”, „Pianista”, „Dziecko Rosemary” i „Nóż w wodzie”, to jednocześnie najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louis Garrel („Marzyciele”). W obsadzie znalazła się też plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud.

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu ? Georges Picquart (Jean Dujardin) ? wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

„Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę” ? mówi o filmie Roman Polański.

Za kamerą ponownie stanął wybitny polski operator, Paweł Edelman („Pianista”, „Katyń”). Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse, który zasłynął ze swoich odważnych i wizjonerskich projektów przy dziełach Bernardo Bertolucciego („Marzyciele”), Jean Pierre Jeuneta („Miasto zaginionych dzieci”), a także Gaspara Noé („Climax”). Autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat, obecnie jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do „Grand Budapest Hotel” i „Kształtu wody”.

Premiera ekranizacji powieści Roberta Harrisa w reżyserii Romana Polańskiego we Francji przewidziana jest na 13 listopada. W polskich kinach „Oficer i szpieg” pojawi się 27 grudnia. Dystrybutorem filmu w Polsce jest firma Gutek Film. Książka Roberta Harrisa ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film