„Ryjówka przeznaczenia” ? powstanie film animowany na podstawie komiksu Tomasza Samojlika

3 kwietnia 2017


Kolejny polski komiks znalazł się w centrum zainteresowania filmowców. Wszystko wskazuje na to, że „Ryjówka Przeznaczenia” autorstwa Tomasza Samojlika już niebawem doczeka się animowanej ekranizacji.

Na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej można znaleźć informację o dofinansowaniu projektu „Ryjówka przeznaczenia” w reżyserii Marcina Wasilewskiego. Będzie to pełnometrażowy film animowany tworzony na podstawie komiksu Tomasza Samojlika o tym samym tytule. Producentem ekranizacji jest studio EGoFILM odpowiedzialne w przeszłości między innymi za seriale „Wiking Tappi” na podstawie książek Marcina Mortki i „Żubr Pompik” na bazie książek Samojlika.

W prace nad „Ryjówką przeznaczenia” zaangażowany zostanie nie tylko autor komiksowego pierwowzoru, ale również Maciej Kur, jeden z kilku scenarzystów albumu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody” oraz współautor serii dla dzieci „Lil i Put”. Duet rodzimych komiksiarzy zajmie się pisaniem scenariusza filmu.

„Ciężko mi opisać radość na myśl o tym, że zobaczymy na dużym ekranie ciamajdę Dobrzyka, jego wierną przyjaciółkę Śmiłkę, ryjówkowego mędrca Sorka czy wrednego Odylca. Przed nami mnóstwo pracy, ale damy radę!” – powiedział Tomasz Samojlik cytowany przez portal Aleja Komiksu. „Gdy pierwszy raz wzięłam do ręki 'Ryjówkę’ wiedziałam, że to materiał na film. Wielkim atutem komiksu jest jego uniwersalność, to pozycja skierowana zarówno do młodych widzów, jak również ich rodziców. Dodatkowo komiks łączy świetną rozrywkę z nienachalną edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Taki sam efekt będziemy się starali osiągnąć w naszym filmie” – dodała przywoływana w tym samym materiale producentka Ewelina Gordziejuk z EGoFILM.

„Ryjówka przeznaczenia” to pierwszy tom skierowanej do młodych (i nie tylko!) czytelników humorystyczno-przygodowej serii z elementami edukacyjnymi stworzonej przez Tomasza Samojlika, naukowca zajmującego się na co dzień badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, który w wolnym czasie zajmuje się rysowaniem komiksów. Głównym bohaterem historii jest ofermowata ryjówka o imieniu Dobrzyk, która w towarzystwie innych leśnych stworzeń musi uratować zieloną krainę przed zagrożeniem ze strony Mrocznego Nieprzyjaciela zwanego także mniej oficjalnie „Ludziem”. Do tej pory w serii ukazały się trzy albumy. Kreskówkowa stylistyka, w jakiej utrzymane są komiksy Samojlika, wydaje się być wyjątkowo atrakcyjnym materiałem pod adaptację ? nic zatem dziwnego, że wreszcie zdecydowano się na realizacje filmu animowanego.

„Ryjówka przeznaczenia” nie jest jednak jedynym polskim komiksem, który zostanie w najbliższym czasie przeniesiony na ekran. Obecnie trwają prace nad ukończeniem pierwszego sezonu serialu „Tymek i Mistrz” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka. Produkcją wspomnianego przedsięwzięcia zajmuje się studio Human Ark, które realizuje również pełnometrażowy film animowany „Podróż Smokiem Diplodokiem” na kanwie kultowego komiksu Tadeusza Baranowskiego. Z kolei Polsat pracuje nad animowanym serialem na podstawie komiksu „Wilq Superbohater”.

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film