Walka z ogniem

9 lipca 2015

powrot-rzesorkaTomasz Samojlik „Powrót rzęsorka”, wyd. Kultura Gniewu
Ocena: 8,5 / 10

Tomasz Samojlik to barwna postać w gwiazdozbiorze rodzimych twórców komiksowych. Badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej i pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk Białowieża w wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem oryginalnych opowieści graficznych. Jego komiksy przeznaczone głównie dla dzieci spełniają dydaktyczną funkcję ? „uczyć, bawiąc”, a starsi czytelnicy znajdą w nich gros nawiązań do znanych dzieł szeroko pojętej popkultury. „Powrót rzęsorka” to ostatnia część trylogii o charyzmatycznych ryjówkach zamieszkujących leśną dolinę. Dobrzyk i spółka ponownie staną oko w oko z wielkim zagrożeniem.

We wcześniejszych częściach, pochodzący z gatunku ryjówek malutkich, Dobrzyk musiał sobie poradzić z ludzką ingerencją oraz inwazją norek amerykańskich. W walce z groźnymi przeciwnikami wsparli go bliscy przyjaciele i oddani druhowie (choćby ryjówka aksamitna Śmiłka) oraz pradawne przepowiednie. Seria zachwyca sporym nagromadzeniem niebezpieczeństw, plejadą kolorowych postaci, szczyptą inteligentnego humoru, nienachalnym moralizatorstwem, a przede wszystkim interesującymi wiadomościami na temat przeróżnych zwierząt i roślinności. Recenzowany album kontynuuje zabiegi fabularne zastosowane w poprzednich tomach („Ryjówka przeznaczenia”, „Norka zagłady”), w zgrabny sposób konkludując trzymające w napięciu perypetie małych gryzoni zamieszkujących Puszczę Białowieską.

powrot-rzesorka-rys1

Komiks rozpoczyna scena podpalenia łąki przez wiekowego mężczyznę. Łuna dymu i ogień docierają do krainy zamieszkałej przez bohaterów opowieści. Dobrzyk, znany również jako ryjówka przeznaczenia, spróbuje ocalić swych najbliższych. Ma świadomość, iż zgodnie z proroctwem głoszonym przez tamtejszych wróżbitów ? Fiodora i Sorka ? będzie musiał poświęcić własne życie, aby uratować mieszkańców rajskiej krainy. Leśna afera ponownie połączy losy Dobrzyka z łebskim Lebhallanem i odważną Koriną. Ważną rolę w całym zamieszaniu odegra zaginiona drewniana zabawka małego bobra, którą pewien szalony gryzoń weźmie za swego dawnego kolegę, Perseferusa. W „Powrocie rzęsorka” po stronie zła stają despotyczny król-nieudacznik Odylec i jego makiaweliczna matka ? wprowadzający wyraźny komediowy posmak do skądinąd bardzo przejmującej historii.

powrot-rzesorka-rys2

Proste ilustracje Samojlika kapitalnie korespondują z niebanalną treścią komiksu. Zdolny rysownik, dzięki doskonałej konstrukcji poszczególnych postaci, tchnął duszę w pocieszne zwierzątka. Najlepiej wypadają bohaterowie drugoplanowi, na czele z żółwiem Fiodorem, bobrem-ojcem oraz jeżem Kosmaczem. Świetnie wygląda ponadto bogactwo flory i fauny Puszczy Białowieskiej oraz przejrzysta, ciepła kolorystyka. Już sama okładka (trafne uchwycenie dramatyzmu sceny i ciekawe barwy ? dominuje jasny róż i zieleń) skłania do bliższego zapoznania się z tym gorącym tytułem. Aż chciałoby się ujrzeć niniejszy komiks w formie pełnometrażowej animacji.

powrot-rzesorka-rys3

Twórca „Ostatniego żubra” po raz kolejny wprowadza nas w iście fantasmagoryczny świat, pełen ludowych przekazów, wróżb i przepowiedni. „Powrót rzęsorka” to opowieść przygodowa z elementami komedii i groteski, zawierająca szereg pouczających informacji oraz soczystych dialogów. Właściwie nie uświadczymy tu średnich elementów ? Samojlik z zegarmistrzowską precyzją skomponował scenariusz owego komiksu, wzbogacając go swymi charakterystycznymi rysunkami. Miejmy nadzieję, że Dobrzyk i spółka jeszcze kiedyś do nas powrócą ? ich twórca to bowiem kontynuator mądrego komiksu dla dzieci spod znaku Tadeusza Baranowskiego, Jerzego Wróblewskiego i Papcia Chmiela. Błyskotliwe dzieło! Czapki z głów.

Mirosław Skrzydło

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: recenzje