„Zobaczyć tłumacza” – wystawa fotografii Renaty Dąbrowskiej w Gdańsku

3 kwietnia 2017


„Zobaczyc? tłumacza” to seria portreto?w tłumaczy literatury wykonanych przez gdan?ska? fotografke? Renate? Da?browska?. Wystawa pokazuje jak pracują mistrzowie przekładu ? opiekując się dziećmi, ze swoimi zwierzętami, wśród książek, słuchając muzyki, w ciszy. Wydarzenie towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”.

Wystawa to dwanaście fotografii tłumaczy i tłumaczek z różnych języków, m.in.: serbskiego, chorwackiego, niemieckiego, hebrajskiego, tybetańskiego, niderlandzkiego czy perskiego. Bohaterami zdjęć są: Danuta Cirlić-Straszyńska (język chorwacki, serbski, macedoński), Piotr Cholewa (język angielski), Andrzej Jagodziński (język czeski i słowacki), Ireneusz Kania (na fotografii powyżej, przekłada z 16 języków w tym: hebrajskiego, portugalskiego, sanskrytu i tybetańskiego), Andrzej Kopacki (język niemiecki), Anna Korzeniowska-Bihun (język ukraiński), Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki) Carlos Marrodana Casasa (język francuski, hiszpański, portugalski), Alicja Oczko (język niderlandzki i niemiecki) Bogusława Sochańska (język duński), Anna Wasilewska (język włoski i francuski) Dariusz Żukowski (język angielski i perski).

Małgorzata Łukasiewicz (fot. Renata Dąbrowska).

Wystawa gości w Domu Chodowieckiego i Grassa nieprzypadkowo. Pomieszczenia niegdysiejszego sierocińca były do niedawna mieszkaniami. „Fotografując bohaterów starałam się nie być intruzem, lecz pokazać człowieka. Zdecydowałam się na portret we wnętrzu, w miejscu, w którym tłumacze najbardziej lubią przebywać, najczęściej pracują. A planując rozmieszczenie i rozmiar fotografii chciałam osiągnąć poczucie, jakby naprawdę wchodziło się do mieszkania tłumaczy” ? mówi Renata Dąbrowska. Więcej o tym, jak powstawały zdjęcia autorka opowiada w rozmowie z Anną Żbikowską opublikowanej na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Dariusz Żukowski (fot. Renata Dąbrowska).

Renata Dąbrowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatką branżowych nagród m.in. za autorski projekt „Disco”. Przez ponad dwa lata poszukiwała swoich imienniczek, a efektem tych spotkań jest album „Ja, Renata Dąbrowska ? 100 portretów”.

Wernisaż wystawa odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17:30 w Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia