banner ad

„Jestem otchłanią” – ekranizacja powieści Donato Carrisiego w kwietniu w polskich kinach

8 lutego 2023

Donato Carrisi zekranizował kolejny swój thriller. 21 kwietnia do polskich kin wejdzie film na podstawie powieści „Jestem otchłanią”. Będzie to już trzecia reżyserska produkcja włoskiego pisarza.

Carrisi wielokrotnie przyznawał, że zajął się pisaniem książek, ponieważ był zniechęcony faktem, że jego scenariusze filmowe często nie doczekiwały się realizacji. Kiedy odniósł sukces jako autor bestsellerowych thrillerów, które zostały przetłumaczone na 30 języków, postanowił ponownie spróbować sił w świecie filmu – tym razem nie tylko jako scenarzysta, ale również reżyser.

Pierwszy film – „Dziewczyna we mgle”, oparty na powieści jego autorstwa pod tym samym tytułem – miał w obsadzie takie gwiazdy jak Toni Servillo i Jean Reno. Ekranizacja zdobyła w 2018 roku nagrodę David di Donatello dla najlepszego debiutującego reżysera. W 2019 roku Carrisi wyreżyserował drugi film oparty na powieści własnego autorstwa – „W labiryncie”. Główne role w tej produkcji zagrali Toni Servillo i Dustin Hoffman. Teraz będziemy mogli zobaczyć trzecią adaptację.

Historia przedstawiona w „Jestem otchłanią” rozgrywa się w klimatycznej scenerii jeziora. Jednym z głównych bohaterów jest mężczyzna zajmujący się wywózką śmieci, który za wszelką cenę stara się być niedostrzegalny dla społeczeństwa. Ludzie nie zastanawiają się nad tym, co wyrzucają, ale on wie, że to tam kryją się ich tajemnice. Tak też wybiera swoje ofiary. Ludzie kłamią i oszukują, ale ich śmieci nie. Śmieci nigdy nie kłamią.

Aż pewnego dnia do jego sterylnej i samotnej egzystencji wdziera się dziewczyna. Rzuca się w wody jeziora jak niepotrzebna rzecz, a on ją ratuje. Ale jego praca nie polega na ratowaniu ludzi. Więc początkowo ucieka, ale później wraca, aby przyglądać się jej z ukrycia. On widzi to, czego inni nie widzą. Wie, że dziewczyna skrywa tajemnicę i potrzebuje pomocy. I tak ściąga na siebie uwagę Łowczyni, która nie spocznie, dopóki nie wypełni swojej misji i nie znajdzie grasującego w okolicy mordercy.

Carrisi nalegał, by w materiałach promujących ekranizację, również na plakacie, nie wypisywano na eksponowanym miejscu nazwisk aktorów wcielających się w główne postacie. Oczywiście wystarczy wpisać tytuł filmu w Google, aby dowiedzieć się, kto kogo zagrał. „Usunięcie tożsamości bohaterów zmusza nas do odczuwania wobec nich empatii, pomimo ich błędów, ich niedoskonałości, ich historii. Nawet wobec potwora. A jeśli ofiary i sprawcy nie mają imion, to mogą być kimkolwiek. My też możemy być” – tłumaczy autor.

Poniżej przedstawiamy zwiastun filmu „Jestem otchłanią”, który wejdzie do kin dzięki Best Film:

Polskim wydawcą powieści Donato Carrisiego, na podstawie której powstał film, jest Wydawnictwo Albatros:

[edm]
fot. mat. prasowe


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film