10 rad dla autora biografii aktora od Elżbiety Baniewicz
W przebogatej ofercie tytułów dostępnych na rynku księgarskim poczytne miejsce zajmują biografie znanych aktorów. Za każdą z tych publikacji stoi pisarz, który z pewnością powie wam, że proces powstawania tego typu książki przebiega zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku beletrystyki. Jak twierdzi Elżbieta Baniewicz, autorka wydanej w październiku biografii Janusza Gajosa, „biografia aktora to nie powieść tylko żmudna praca”.
Z racji tego, że wśród aspirujących pisarzy znajdują się i tacy, którzy swoich sił chcieliby spróbować, opisując życie któregoś z wielkich współczesnego kina, namówiliśmy Elżbietę Baniewicz do podzielenia się z naszymi czytelnikami wskazówkami, o jakich powinno się pamiętać, przystępując do prac nad biografią aktora. Oto 10 rad dla autora biografii aktora od Elżbiety Baniewicz:
1. Dobrze wybierz bohatera zgodnie z zasadą teatralną: dobra obsada to połowa sukcesu.
2. Zdecyduj, czy chcesz wywiad-rzekę, czy własną książkę o bohaterze. Pierwsza jest przeważnie samograjem i pokazuje tylko punkt widzenia bohatera. Druga jest trudniejsza.
3. Jeśli zdecydowałeś się na własną książkę, gratuluję – czekają cię dwa, trzy lata żmudnej roboty.
4. Obejrzyj wszystkie filmy, spektakle teatralne i telewizyjne, w jakich brał udział twój bohater. Jeśli to niemożliwe (zwykle jest niemożliwe), spróbuj przeczytać, co i jak o nich pisano. Lektura recenzji i cytowanie kolegów jest twoim obowiązkiem w każdym przypadku, by uwiarygodnić to, o czym piszesz. Przy analizowaniu ról teatralnych dobrze znać sztukę, w jakiej bierze udział bohater, reżyserzy dziś stają na uszach, wiec nie każdy aktor gra autora i nie każdy to, co chce reżyser.
5. Pamiętaj, że aktor nigdy nie jest sam na scenie (z wyjątkiem teatru jednego aktora, od którego gorszy jest tylko monodram aktorki), tylko zawsze z kolegami, ergo innymi postaciami. To go ogranicza i wyzwala.
6. Zrób plan książki, nie musisz pisać o karierze bohatera chronologicznie, wymyśl inny klucz, wedle jakiego będziesz opisywał jego pracę.
7. Trzymaj się tego planu, tzn. pisz kolejne rozdziały, takie, jakie sobie wymyśliłeś.
8. Możesz je złączyć w komputerze samemu albo nie. Wydawca przyjmie książkę w plikach, bo na pewno będziesz spóźniony.
9. Pamiętaj o zasadzie profesora Aleksandra Bardiniego: obcować trzeba z dziełem, nie z twórcą, a jeśli już, to jak najrzadziej.
10. Podmiot badania nie powinien mieć nic do powiedzenia, nawet gdy autor wykręca mu wszystkie kości, myśli, odczucia. To jego święte prawo.
Wydana w październiku nakładem wydawnictwa Marginesy biografia „Gajos” pióra Elżbiety Baniewicz to przenikliwy, bogato ilustrowany portret wybitnego, niezwykle lubianego aktora, który już od debiutanckiej roli Janka w „Czterech Pancernych” cieszy się ogromną popularnością. Biografia pozwala prześledzić drogę artystyczną Gajosa, podejrzeć tajemnice warsztatu, dowiedzieć się, co aktor myśli o swoim zawodzie, i przypomnieć sobie jego kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne. Zważywszy na to, że wiele z nich było adaptacjami głośnych tekstów literackich, żeby wymienić tylko ?Weisera Dawidka?, ?Przedwiośnie? czy ?Mistrza i Małgorzatę?, znajdą tu dla siebie również dużo dobrego miłośnicy beletrystyki. Biografia Janusza Gajosa ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment biografii ?Gajos?.
TweetKategoria: zestawienia