W.A.B. wydaje dzieła zebrane Milana Kundery

25 listopada 2013

Milan Kundera - dzieła zebrane - 1
Wydawnictwo W.A.B. rozpoczęło publikowanie dzieł zebranych Milana Kundery. Wszystkie książki ukażą się w jednolitych oprawach graficznych autorstwa Przemysława Dębowskiego.

W tym roku nakładem W.A.B.-u wydano już cztery powieści pisarza: pod koniec września opublikowano „Śmieszne miłości” oraz „Księgę śmiechu i zapomnienia”. W listopadzie zaś dołączyły do nich dwie kolejne pozycje.

Pierwszą z nich jest „Walc pożegnalny” z 1972 roku, którego akcja rozgrywa się w małym czeskim uzdrowisku, gdzie leczy się bezpłodność. Jednak ku utrapieniu przebywających tam kobiet, mężczyzn w nim jak na lekarstwo, ale nawet ten deficyt nie powstrzymuje lawiny nieprzewidywalnych wydarzeń. Gdy młoda pielęgniarka podejrzewa ciążę, sławny trębacz wpada w panikę na myśl o niespodziewanym ojcostwie i przyjeżdża na miejsce w tajemnicy przed schorowaną żoną, aby znaleźć rozwiązanie dla kłopotliwej sytuacji. Czy błędy przeszłości można łatwo wymazać? Losy bohaterów, do których dołącza lekarz fantasta, adorator pielęgniarki oraz nierozstający się z tabletką trucizny działacz polityczny i jego podopieczna splatają się w takt walca – i na melodię najprzedniejszej groteski. Historia opowiedziana jest w nieprawdopodobnym tempie, dla którego takt wybijają na przemian głuchy śmiech i gorzkie łzy.

Druga w kolejności ukazała się powieść „Życie jest gdzie indziej” opowiadająca przypadki poety Jaromila, którego życiowe wybory naznaczone są dominującą osobowością matki. Jaromil przyszedł na świat jako owoc młodzieńczego romansu i niechcianej przez ojca ciąży, jako niepowtarzalny dowód i skutek matczynej miłości. Już od najmłodszych lat było wiadomo, że jest dzieckiem wyjątkowym, którym od narodzin opiekują się muzy, a pierwsze świadomie wypowiedziane słowa utwierdziły Jaromila i jego matkę w przekonaniu, że to co mówi, jest ważne. Uciekając przed światem i ubezwłasnowolniającą matczyną miłością, kochając i pragnąc sławy, Jaromil staje się uniwersalnym portretem poety. W ślad za nim podąża najwcześniejszy wytwór jego wyobraźni, Ksawery, będący ucieleśnieniem Rimbaudowskiej myśli, że życie jest gdzie indziej. Kreśląc sylwetkę Jaromila, momentami wzruszająco śmiesznego, a przy tym niesłychanie naiwnego, pisarz z typową ironią i delikatnością dotyka tak kluczowych dla całej swojej twórczości pojęć, jak dzieciństwo, macierzyństwo, rewolucja czy poezja.

Warto zauważyć, że wszystkie dzieła pisarza będą dostępne jedynie w tradycyjnej, papierowej formie. Kundera od lat konsekwentnie dodaje do umów zawieranych z wydawcami klauzulę, zgodnie z którą powieści nie mogą być publikowane w formie e-booków. Przyjmując przed rokiem nagrodę Prix de la BNF, przyznawaną przez Francuską Bibliotekę Narodową, wyjaśnił, że robi to z obawy o przyszłość papierowych książek. „Chcę, aby moje powieści pozostały wobec nich lojalne” – powiedział.

Od połowy lat 70. Kundera mieszka wraz z żoną we Francji w paryskiej dzielnicy Saint Germain des Prés. I chociaż w kwietniu tego roku skończył 84 lata i ma pewne trudności z chodzeniem, to jak dowiedziało się od znajomych pisarza Czeskie Radio, pisze właśnie nową powieść. Żadnych szczegółów na temat książki nie udało się jednak uzyskać. Kundera od kilkudziesięciu lat konsekwentnie odmawia udzielania wywiadów.

Milan Kundera - dzieła - 2

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi