Biografia Janusza Gajosa pod patronatem Booklips.pl!

15 listopada 2013

Gajos - premiera
Wydawnictwo Marginesy opublikowało biografię jednego z najznakomitszych polskich aktorów, Janusza Gajosa, pióra Elżbiety Baniewicz. Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Chłopak z Zagłębia wszystko, co osiągnął, zawdzięcza uporowi, pracy i wielkiemu talentowi. Od ponad pięćdziesięciu lat wszyscy chcą go oglądać, więc każdy chce z nim pracować. I podziwiać kolejne role na deskach teatrów, w kinie, telewizji i na estradach.

„Gajos” to przenikliwy, portret wybitnego, niezwykle cenionego aktora, który już od debiutanckiej roli Janka w „Czterech Pancernych” cieszy się ogromną popularnością. Jeśli mieliście już w rękach publikacje biograficzne wydawane przez Marginesy, to wiecie, że oprócz wartościowej treści, czeka was również uczta dla oka. Książka jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, wycinkami ze starych gazet, plakatami teatralnymi, a nawet listami, jakie do aktora przesłali m.in. reżyser teatralny Erwin Axer czy… 9-letni fan o imieniu Kuba.

Biografia pozwala prześledzić drogę artystyczną Gajosa, podejrzeć tajemnice warsztatu, dowiedzieć się, co aktor myśli o swoim zawodzie, i przypomnieć sobie jego kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne. Zważywszy na to, że wiele z nich było adaptacjami głośnych tekstów literackich, żeby wymienić tylko „Weisera Dawidka”, „Przedwiośnie” czy „Mistrza i Małgorzatę”, znajdą tu dla siebie również dużo dobrego miłośnicy beletrystyki.

gajos_patronatSam Jerzy Pilch, który miał możliwość współpracować z aktorem przy „Żółtym szaliku”, pisze: „Gajos pochodzi niestety z małej kinematografii, z egzotycznego dla wielu języka polskiego, a jest aktorem, który powinien grać o najwyższe stawki kinematografii światowej”. Dołączając się do słów pisarza, gorąco polecamy lekturę książki.

Autorką biografii Gajosa jest Elżbieta Baniewicz – krytyk teatralny, która ma już na swoim koncie książki o Kazimierzu Kutzu, Erwinie Axerze, Annie Dymnej i eseje o polskim teatrze. Od 1972 roku publikowała m.in. w ?Teatrze?, ?Kulturze?, ?Th?âtre en Pologne”. Od 1990 roku pracuje w miesięczniku ?Twórczość?.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment biografii „Gajos”.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi