Znani polscy autorzy i ich nowe książki na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof
Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Grochola, Wiesław Myśliwski, Łukasz Orbitowski, Manuela Gretkowska, Robert J. Szmidt, Piotr Nesterowicz i Włodek Markowicz to kolejni autorzy, z którymi czytelnicy już w maju spotkają się na organizowanym przez Empik Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof. Ważnymi elementami wydarzenia są także debaty, które poprowadzą m.in. Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Karolina Sulej i Karolina Korwin-Piotrowska. W każdym z festiwalowych miast odbędą się ponadto wyjątkowe spacery literackie, których przewodnikami będą pisarze.
Katarzyna Grochola ? najpopularniejsza polska autorka literatury kobiecej ? po czterech latach wraca z nową książką, której premiera została zaplanowana specjalnie na festiwal. „Przeznaczeni” (Wydawnictwo Literackie) to przesączona nadzieją i dojrzałym optymizmem historia pięciu osób, których pozornie nic nie łączy. Z okazji premiery kolejnej książki z serii „Metro 2033” ? „Wieża” (Insignis) z czytelnikami spotka się także Robert J. Szmidt ? założyciel kultowego już pisma „Science Fiction”, które przywróciło modę na polską fantastykę. Kolejną premierą festiwalu są „Kropki” (Flow Books) napisane przez ulubieńca polskiej vlogosfery, znanego m.in. z kanału Lekko Stronniczy. Włodek Markowicz odkrywa w swojej książce prawdziwe znaczenia bycia sobą, zdrowego egoizmu i fałszywego altruizmu. Z kolei Piotr Nesterowicz zaprezentuje pierwszą publikację na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, czyli grupy, która mozolnie budowała od podstaw nowe powojenne państwo. „Każdy został człowiekiem” (Czarne) jest zapisem doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski.
Niedługo po premierze „Skuchy” (Czarne, Agora) odbędą się spotkania z Jackiem Hugo-Baderem. Jeden z najpopularniejszych polskich reportażystów, mimo iż przejechał kawał świata i spotykał fascynujących ludzi, dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie i największym wyzwaniu ? kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli – Kolumbów rocznik 50. O historii ? z innej perspektywy ? opowie mistrz polskiej prozy, dwukrotny laureat Literackiej Nagrody „Nike” ? Wiesław Myśliwski. Festiwal będzie także okazją do spotkania z Łukaszem Orbitowskim, laureatem tegorocznego Paszportu Polityki oraz Manuelą Gretowską, jedną z bardziej popularnych polskich pisarek ostatniego dwudziestolecia. Za sprawą kuratorki wydarzenia ? Sylwii Chutnik ? w programie znalazły się również wyjątkowe spacery literackie. W każdym z miast festiwalowych (Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Kraków, Łódź, Szczecin) w sobotę lub niedzielę (21 lub 22 maja) odbędą się spacery z pisarzami inspirowane literaturą. Poprowadzą je m.in. Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Ryszard Ćwirlej, Zbigniew Białas, Nadja Szagdaj czy Leszek Herman.
Ogłoszeni już wcześniej goście festiwalu Apostrof to jeden z najpoczytniejszych pisarzy europejskich ? Jaume Cabré, norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla ? Lars Saabye Christensen, król skandynawskiej powieści kryminalnej ? Mons Kallentoft, znawczyni kobiecego umysłu i ciała ? Diane Ducret, bestsellerowy autor thrillerów ? Marc Elsberg, amerykańska mistrzyni powieści kobiecej ? Paullina Simons, królowa polskiego kryminału ? Katarzyna Bonda, autor serii z Prokuratorem Szackim Zygmunt Miłoszewski, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru ? Gaja Grzegorzewska, poeta i prozaik ? Jacek Dehnel, twórca sagi „Pomnik Cesarzowej Achai” ? Andrzej Ziemiański oraz jedna z najbardziej utytułowanych polskich pisarek ? Olga Tokarczuk. Cały program festiwalu zostanie ogłoszony na początku maja.
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”.
TweetKategoria: wydarzenia