banner ad

Znamy nazwiska kolejnych gwiazd, które pojawią się na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof

12 kwietnia 2016

Apostrof-Elsberg
Ujawniono nazwiska kolejnych gwiazd, które spotkają się z czytelnikami na organizowanym przez Empik Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof. Marc Elsberg, Mons Kallentoft i Diane Ducret już w maju przyjadą do Polski. Do programu dołączają także kolejni polscy twórcy: Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Ziemiański.

Milion sprzedanych w Europie egzemplarzy „Blackoutu” mówi samo za siebie. Ogromnym sukcesem okazała się także druga powieść Marca Elsberga ? „Zero”. Autor w swoich książkach buduje katastrofalną wizję świata pokonanego przez osiągnięcia cywilizacji. Teraz będzie miał okazję opowiedzieć o tym polskim czytelnikom. Z fanami spotka się także Mons Kallentoft, który od początku był doceniany przez krytykę i czytelników. Już jego pierwsze dzieło ? „Pesetas” ? zostało wyróżnione przez Związek Pisarzy Szwedzkich nagrodą Katapultpriset. Król skandynawskiej powieści kryminalnej przyjedzie na festiwal z okazji premiery książki „Ziemna burza”. O swojej nowej publikacji mówić będzie także pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii „Kobiety Dyktatorów”. Diane Ducret tym razem pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów osób na kartach książki „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”.

Apostrof_Kallentoft

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to także święto polskiej książki. W wydarzeniu weźmie udział Olga Tokarczuk ? zdobywczyni m.in.: Nagrody Literackiej „Nike” (dwukrotnie), Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek spotka się z czytelnikami niedługo po premierze teatralnej adaptacji „Ksiąg Jakubowych” w reżyserii Eweliny Marciniak. Licznymi sukcesami może się pochwalić także Zygmunt Miłoszewski, który tylko w minionym roku, za powieść „Gniew”, zdobył m.in. Paszport Polityki, Bestseller Empiku i Różę Gali. Dzięki trylogii opisującej przygody prokuratora Szackiego zyskał miano jednego z najbardziej poczytnych rodzimych pisarzy XXI wieku. Nowe wydanie „Trylogii kryminalnej” będzie miało swoją premierę podczas festiwalu. Z kolei Andrzej Ziemiański w ramach festiwalu zaprezentuje długo wyczekiwaną przez wielbicieli fantastyki, ostatnią część serii „Pomnik cesarzowej Achai”.

Apostrof-Ducret

Szóstka nowych autorów dołącza do grona ogłoszonych już gości festiwalu Apostrof: jednego z najpoczytniejszych pisarzy europejskich ? Jaume Cabré, norweskiego pretendenta do literackiej Nagrody Nobla ? Larsa Saabye Christensena, amerykańskiej mistrzyni powieści kobiecej ? Paulliny Simons, królowej polskiego kryminału ? Katarzyny Bondy, laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru ? Gai Grzegorzewskiej oraz poety i prozaika ? Jacka Dehnela.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”.

Apostrof_Tymek-Borowski_plakat

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia