Znamy program 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu

14 maja 2016

mfk_2016_program
Organizatorzy ujawnili program trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Na czytelników w każdym wieku czeka niemal czterdzieści wydarzeń. Festiwal otworzy głośne czytanie „I nie było już nikogo” Agathy Christie w wykonaniu Olgi Bołądź, Wojciecha Pszoniaka i Roberta Więckiewicza. A co potem?

Spotkania literackie z zagranicznymi gwiazdami kryminału: Tess Gerritsen, Pierre?em Lemaitre?em i Peterem Robinsonem oraz Charlotte Link, Chrisem Carterem i Jensem Lapidusem. Pierwsza trójka wyjedzie z Wrocławia z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną za całokształt twórczości. Nie zabraknie również spotkań z polskimi autorami kryminałów: Marcin Wroński zmierzy się z Ryszardem Ćwirlejem w pojedynku dżentelmenów, Katarzyna Puzyńska i Remigiusz Mróz zdradzą, jak to jest być pięknym, młodym i bogatym, a Marta Guzowska zaprezentuje nową powieść.

W programie pojawi się także tradycyjne już starcie jurorów i publiczności z nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tytuł najlepszego polskiego kryminału wydanego w 2015 roku poznamy 4 czerwca.

Nie można nie wspomnieć o paśmie muzycznym, bo w programie dwa mocno kryminalne koncerty: Chupacabras zaśpiewa historie z krakowskiego pitawalu i legend miejskich, a grupa Tajny ? te z przedwojennego tabloidu „Tajny Detektyw”.

Nie zabraknie również wątków naukowych. O szekspirowskich tropach w kryminale będą dyskutować uczestnicy sesji naukowej organizowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a kryminalistyczną rekonstrukcję zbrodni zaprezentuje (na żywo, ale bez ofiar) zespół prokuratorów, policjantów i biegły medyk sądowy. Zainteresowani pracą specjalistów będą mogli także posłuchać opowieści profilera Bogdana Lacha.

Dla tych, którzy nad siedzenie i słuchanie przedkładają działanie, przygotowano dwie gry miejskie. Również dzieci mają w czym wybierać: w ramach organizowanego wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci pasma dla najmłodszych będą mogły spotkać się między innymi z Martinem Widmarkiem oraz Brandonem Mullem.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest bezpłatny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki. Na wydarzenia detektywistycznego pasma dziecięcego należy się rejestrować na tej stronie: fldd.pl.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja ? 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Szczegółowy program festiwalu poznacie, klikając tutaj.

fot. dynamosquito/Flickr

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia