banner ad

Zmarł kanadyjski rysownik komiksowy Darwyn Cooke

15 maja 2016

nie-zyje-darwyn-cooke-1
W sobotę 14 maja nad ranem w swoim domu na Florydzie zmarł w wieku 54 lat Darwyn Cooke, ceniony kanadyjski rysownik komiksowy, wielokrotny laureat nagród Eisnera. Artysta przegrał walkę z rakiem.

Jak poinformowała na blogu autora jego żona, Marsha, Darwyn Cooke zmagał się z wyjątkowo agresywnym nowotworem i w ostatnich dniach otrzymywał już jedynie leczenie paliatywne.

Słynący z grubej, czystej kreski i stylistyki retro Cooke zasłynął jako twórca wysoko cenionych komiksów superbohaterskich z uniwersum DC Comics, jak „Nowa granica” czy „Na tropie Catwoman”, a także komiksowej adaptacji kryminałów Richarda Starka (pseudonim Donalda E. Westlake’a) o bezwzględnym przestępcy Parkerze. Polscy czytelnicy mieli również okazję zapoznać się z narysowanym przez niego prequelem „Strażników” zatytułowanym „Gwardziści”.

nie-zyje-darwyn-cooke-2

Cooke opublikował swój pierwszy profesjonalny komiks w 1985 roku. Była to krótka historia w 19. numerze periodyku „New Talent Showcase”. Z powodów ekonomicznych musiał jednak porzucić rysowanie komiksów i przez następne 15 lat pracował jako projektant wyrobów przemysłowych, grafik i dyrektor artystyczny w kanadyjskim magazynie.

nie-zyje-darwyn-cooke-3

Do komiksu próbował powrócić już we wczesnych latach 90., jednak wydawcy nie wykazali większego zainteresowania jego twórczością. Odpowiedział więc na ogłoszenie Warner Bros. i zamiast komiksów zaczął tworzyć animacje o Batmanie i Supermanie. W końcu DC Comics zainteresowało się projektem, które przedłożył wydawnictwu kilka lat wcześniej i który ostatecznie ukazał się w 2000 roku pod tytułem „Batman: Ego”. Premiera stanowiła początek wieloletniej i owocnej współpracy.

nie-zyje-darwyn-cooke-4

„To strata dla całej branży, którą odczuwam osobiście, ale smutek łagodzi świadomość, że piękno i wdzięk jego sztuki na zawsze przetrwają próbę czasu” ? napisał w oświadczeniu Dan DiDio, wydawca w DC Comics.

nie-zyje-darwyn-cooke-5

nie-zyje-darwyn-cooke-6

[am]
fot. archiwum Darwyna Cooka, DC Comics
źródło: CNN, Wikipedia, DC Comics

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy