Znamy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016

4 maja 2016

nominowani-do-wielkiego-kalibru-2016
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła nominacje do trzynastej edycji nagrody przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną opublikowaną w roku minionym.

Tym razem o prestiżowe wyróżnienie i nagrodę w wysokości 25 000 złotych rywalizuje sześciu autorów, w tym jeden z dwoma powieściami. Lista nominowanych przedstawia się następująco:

Wojciech Chmielarz „Wampir” (wyd. Czarne)
Mariusz Czubaj „Piąty Beatles” (wyd. W.A.B.)
Katarzyna Kwiatkowska „Zbrodnia w szkarłacie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
Remigiusz Mróz „Kasacja” (wyd. Czwarta Strona)
Remigiusz Mróz „Zaginięcie” (wyd. Czwarta Strona)
Jakub Szamałek „Czytanie z kości” (wyd. Muza)
Marta Zaborowska „Gwiazdozbiór” (wyd. Czarna Owca)

Nazwisko laureata poznamy w czasie gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru, która odbędzie się 4 czerwca 2016 w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Dzień wcześniej – w piątek, 3 czerwca – jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać.

O wyborze zwycięzcy decyduje kapituła w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Do grona tego dołączyła w tym roku Małgorzata Omilanowska – profesor historii sztuki, w latach 2014-2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński i Wojciech Chmielarz.

nominowani-do-wielkiego-kalibru-2016-okladki

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy