Biblia po raz pierwszy na liście książek, które najczęściej próbowano zakazywać w USA

12 kwietnia 2016

biblia-wsrod-zakazywanych
Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opublikowało doroczną listę książek, które najczęściej próbowano zakazywać w bibliotekach publicznych i szkołach w USA. Po raz pierwszy od ponad ćwierćwiecza, od kiedy zbierane są wyniki, w pierwszej dziesiątce znalazła się Biblia.

Jak powiedział James LaRue, który kieruje Biurem ds. Wolności Intelektualnej działającym przy Stowarzyszeniu Bibliotek Amerykańskich, jednym z powodów, dla którego Biblia znalazła się na szóstym miejscu zestawienia, jest fakt, że niektórzy ludzie uważają, iż zakup egzemplarzy tej księgi do szkolnych bibliotek narusza rozdział kościoła od państwa. Zdarzają się też przypadki działań odwetowych. Jeśli pewne grupy religijne wyrażają sprzeciw wobec jakiejś książki znajdującej się w ofercie szkolnej biblioteki, rodzice w odpowiedzi próbują usunąć z półek Biblię.

LaRue podkreślił, że posiadanie na stanie Biblii w szkolnych bibliotekach nie narusza rozdziału kościoła i państwa, dopóki placówka nie popiera ani nie propaguje poglądów zawartych w tej księdze. Podobnie rzecz się ma z innymi księgami religijnymi.

To jednak nie książka religijna wzbudziła wśród Amerykanów największe kontrowersje, a popularna powieść dla młodzieży Johna Greena „Szukając Alaski”. Najczęściej próbowano jej zakazywać z uwagi na treść nieodpowiednią dla młodzieży. Drugą pozycję w rankingu zajął erotyczny bestseller „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Powodów, dla których książka winna zniknąć z półek bibliotek, było wiele. Zwracano m.in. uwagę na kiepski styl i obawy, że nastolatki będą chciały spróbować tego, co wyprawiają w Czerwonym Pokoju Bólu Christian i Anastasia.

W 2015 roku na adres Biura ds. Wolności Intelektualnej spłynęły łącznie doniesienia o 275 incydentach związanych z próbami ograniczenia dostępności do książek lub ich całkowitego usunięcia z bibliotek szkolnych i publicznych. Choć z roku na rok liczba ta maleje (w 2014 roku odnotowano 311 przypadków), to jednak James LaRue przypomina, że problem wciąż jest aktualny, gdyż zazwyczaj na jedno otrzymane zgłoszenie przypadają cztery lub pięć, które nie są odnotowywane. Poza tym na niższy wynik może wpływać też to, że osoby próbujące cenzurować dostęp do książek coraz częściej to nie biblioteki obierają za swój cel, lecz klasy i program nauczania.

Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek przywołuje w raporcie wyniki sondażu z lipca 2015 roku na temat zakazywania książek w szkolnych bibliotekach. Odnotowano w nim niepokojącą tendencję: w ciągu czterech lat aż o 10% wzrosła liczba osób, które uważają, że niektóre książki powinny być zakazane w szkolnych bibliotekach (z 18% w 2011 roku do 28% w 2015 roku). Jedna czwarta (24%) Amerykanów nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie, natomiast 48% uważa, że nie powinno zakazywać się żadnych książek. Co ciekawe, wyniki potwierdzają, że zakazywanie ma często skutek odwrotny od zamierzonego, zwłaszcza wśród ludzi młodszych. Aż 53% Millenialsów deklaruje, że o wiele chętniej sięgnie po książkę, która jest kontrowersyjna. Dotyczy to również 34% przedstawicieli Pokolenia X, 33% osób urodzonych w trakcie wyżu demograficznego i 33% osób starszych od nich. W przypadku książek zakazanych prawdopodobieństwo sięgnięcia po tego typu publikację wynosi odpowiednio: 46%, 29%, 22% i 17%.

Oto lista dziesięciu książek, które najczęściej próbowano zakazywać w 2015 roku:

1. John Green „Szukając Alaski”

Powody: ordynarny język, treści erotyczne, narkotyki/alkohol/palenie, nie dla danej grupy wiekowej.

2. E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”

Powody: treści pornograficzne, nie dla młodzieży i inne („słabo napisana”, „obawy, że młodzież
będzie chciała tego spróbować”).

3. Jessica Herthel i Jazz Jennings „I Am Jazz”

Powody: niedokładna, homoseksualizm, edukacja seksualna, religijny punkt widzenia, nie dla danej grupy wiekowej.

4. Susan Kuklin „Beyond Magenta: Transgender Teens Speak Out”

Powody: antyrodzinna, obraźliwy język, homoseksualizm, edukacja seksualna, polityczny punkt widzenia, religijny punkt widzenia, nie dla danej grupy wiekowej i inne („chęć usunięcia ze zbiorów w celu uniknięcia skarg”).

5. Mark Haddon „Dziwny przypadek psa nocną porą”

Powody: religijny punkt widzenia („ateizm”).

6. Biblia

Powody: religijny punkt widzenia, ale też: przemoc, „sprzeczna z prawem”.

7. Alison Bechdel „Fun Home. Tragikomiks rodzinny”

Powody: homoseksualizm, nagość, nieodpowiednie treści przedstawione graficznie.

8. Craig Thompson „Habibi”

Powody: nagość, treści erotyczne, nie dla danej grupy wiekowej.

9. Jeanette Winter „Nasreen?s Secret School: A True Story from Afghanistan”

Powody: religijny punkt widzenia, odniesienia do islamu, przemoc, nie dla danej grupy wiekowej.

10. David Levithan „Two Boys Kissing”

Powody: homoseksualizm i inne („przyzwolenie na publiczne okazywanie uczuć”).

[am]
źródło: Chicago Tribune, American Library Association

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy