banner ad

W 2016 roku warszawiacy przeczytają „13 pięter” Filipa Springera

12 kwietnia 2016

warszawa-czyta-springera
Bohaterką czwartej edycji akcji Warszawa Czyta będzie książka Filipa Springera „13 pięter”. Określana przez Grzegorza Piątka mianem „kryminału mieszkaniowego” publikacja stanie się punktem wyjścia szeregu wydarzeń, na które organizatorzy zaproszą warszawiaków i warszawianki w dniach 11-15 maja.

Dlaczego zdecydowano się wybrać „13 pięter”? „Bo każdy musi mieć dom, a tam, gdzie to stwierdzenie przestaje być oczywiste, rodzi się dramat. Książka Filipa Springera to książka-studnia, książka-zwierciadło ? każdy, kto po nią sięgnie, usłyszy echo własnych problemów, nawet jeśli początkowo podchodził do niej z pewną dozą nieufności ? czy reportaż o mieszkalnictwie może w ogóle budzić jakieś emocje? Tak, bo polityka mieszkaniowa dotyka każdego i boleśnie wpływa na kształt społeczeństwa, w którym żyjemy” – wyjaśniają organizatorzy.

13-pieterOpublikowana przez wydawnictwo Czarne książka jest bezlitosna w odwzorowywaniu naszej mieszkaniowej gehenny. To po części reportaż historyczny, a po części współczesny reportaż społeczny. Springer serwuje nam obrazki z przedwojennej Warszawy, lecz nie zaglądamy na wymuskane salony, a do schronisk, noclegowni i baraków, patrzymy na skalę zaniechań i nieudolności na polu budownictwa mieszkalnego, które prowadzą do wielu pojedynczych tragedii i przyczyniają się do poszerzania rubryk kryminalnych w gazetach. A potem przenosi nas do współczesnej Polski, w której sytuacja mieszkaniowa wcale nie jest znacząco lepsza: samowolki deweloperów, łamanie praw lokatorów, zawirowania na rynku kredytów ? i ta sama nieudolność państwa, które nie potrafi pomóc swoim obywatelom w zaspokojeniu podstawowej potrzeby życiowej.

W Warszawie ten temat rezonuje wyjątkowo mocno. To tutaj powstała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, najambitniejsza przedwojenna próba poradzenia sobie z głodem mieszkaniowym i stworzenia osiedla mieszkalnego nowego typu. To miasto było też świadkiem spektakularnej porażki, jaką okazało się osiedle „Zdobycz Robotnicza”. To mieszkańcom i mieszkankom Warszawy daje się dziś we znaki problem dzikiej reprywatyzacji. To tutaj 5 lat temu została zamordowana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, a sprawcy jej śmierci nadal pozostają bezkarni.

To są właśnie powody, dla których tegoroczna edycja akcji Warszawa Czyta obrała sobie za temat przewodni książkę Springera. „Nie zapominajmy, że miasto to my i nasze domy, a zatem też nasze kredyty, długi i lęki przed utratą stabilizacji. To nasze marzenia o przyszłości, które rozbijają się o niepewność jutra. Zapraszamy was do dyskusji ? o domach wyobrażonych i utraconych, o takich, które chcielibyśmy mieć na własność, i takich, z których najchętniej byśmy uciekli. Takich, do których wygodnie się dojeżdża, i takich, do których niechętnie się wraca. Takich, których już nie ma, a za którymi się tęskni. Takich, w których nie trzeba trzymać budzika, bo poranną pobudkę gwarantuje cienka ściana i budzik sąsiada albo szum ruchliwej ulicy pod oknem. Takich, które tworzą miasto, w jakim chcemy żyć” – zachęcają organizatorzy.

kawalerkaW tym roku po raz pierwszy odbędzie się też odsłona akcji dla młodszych czytelników i czytelniczek – Mała Warszawa Czyta przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z 13 piętrami – „Kawalerka” Weroniki Przybylskiej. Ta książka jest tak malutka, że ledwo mieści się w niej Pan Józef. Mężczyzna jest kawalerem i dokucza mu samotność. Niestety, w jego tycim mieszkaniu nie ma miejsca na najmniejsze zwierzę, a co dopiero na drugiego człowieka… Co to znaczy „dom”? Czy tworzą go cztery ściany? A może dom to ludzie, których kochamy, z którymi się przyjaźnimy? To ważny temat do rozmowy także z dziećmi.

Czwarta edycja akcji „Warszawa Czyta” odbędzie się w dniach 11-15 maja 2016. W zeszłym roku punktem wyjścia do dyskusji i różnego rodzaju działań było „Chamowo” Mirona Białoszewskiego. Wśród ponad 30 wydarzeń zainspirowanych książką Białoszewskiego były dyskusje o literaturze i o mieście, gra miejska, spacery, pokaz krótkich filmów o blokowiskach, maraton ilustracji, warsztat komiksowy, dźwiękospacer i audiowarsztaty, czytanie performatywne, koncert, wycieczka rowerowa ? i oczywiście spotkania dyskusyjnych klubów książki.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy