Wydawnictwo słowo/obraz terytoria świętuje 25-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie z czytelnikami w Gdańsku

15 czerwca 2022

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprasza na spotkanie z okazji 25-lecia swojej działalności. We wtorek 21 czerwca w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku autorzy, redaktorzy, współpracownicy i przyjaciele oficyny opowiedzą o dziejach wspólnego przedsięwzięcia. Spotkanie połączone będzie z wystawą oraz albumem-katalogiem, które poświęcone zostały jubileuszowi.

„Wydawnictwo słowo/obraz terytoria istnieje już ćwierć wieku. A może nawet trochę dłużej. Jego początek trudno związać z jedną datą. Wydawnictwa na ogół nie powstają w jednej chwili. Okres inkubacji trwa zwykle jakiś czas. Nie wiadomo zresztą, co powinno się uznawać za moment narodzin wydawnictwa. Postanowienie kilku zapaleńców, że od jutra będą wydawali książki? Plan biznesowy, który ma przynieść jego twórcom finansowy sukces? Pierwsze pomysły i projekty? Wybór nazwy i umieszczenie jej na szyldzie? Rejestrację wydawnictwa jako podmiotu gospodarczego? A może dzień ukazania się pierwszej publikacji? W wypadku wydawnictwa słowo/obraz terytoria wiele z tych założycielskich zdarzeń rozgrywało się przez kilka miesięcy od wczesnej jesieni 1995 roku do wiosny roku następnego. Pierwszą książką był tom szkiców filozoficznych Stanisława Cichowicza 'Moje ucho i księżyc’, którego promocja odbyła się wiosną na Zamku Ujazdowskim w Warszawie” – wyjaśnia okoliczności swojego powstania wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Przez 25 lat oficyna opublikowała ponad tysiąc tytułów z dziedziny teorii literatury, historii sztuki, literatury pięknej, nauki i eseistyki. W międzyczasie nie obyło się bez kłopotów. W 2012 roku nastąpił duży spadek sprzedaży, na co wpływ miał mieć wprowadzony podatek VAT na książki i brak zainteresowania kolejnymi publikacjami ze strony Empiku. Zadłużenie wydawnictwa rosło, co doprowadziło do ogłoszenia upadłości układowej. Ograniczono ilość wydawanych tytułów i przeprowadzono restrukturyzację. Dzięki temu udało się wyjść z trudnej sytuacji i wrócić do normalnego trybu funkcjonowania.

O planach na zorganizowanie jubileuszowego spotkania mówiono już w ubiegłym roku. Wreszcie poznaliśmy datę wydarzenia – odbędzie się ono we wtorek 21 czerwca o godzinie 17:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Najpierw otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „100 z 1000”, na której znajdzie się cześć opublikowanych przez wydawnictwo książek.

Następnie będzie miało miejsce spotkanie, w którym udział wezmą niektóre osoby związane z wydawnictwem: Maria Gospodarek, Leszek Brogowski, Janusz Górski, Piotr Górski, Piotr Kłoczowski, Małgorzata Jaworska, Joanna Kwiatkowska, Maria Michalak, Małgorzata Ogonowska, Stanisław Danecki, Daria Majewska, Danuta Jankowska, Tomasz Swoboda, Janusz Palikot, Elżbieta Brach, Piotr Sitkiewicz, Dorota Szmit i Tomasz Stróżyński.

Ich głosy uzupełni album-katalog „słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa” wydany z okazji jubileuszu. Zaprezentowana podczas wydarzenia publikacja obrazuje działalność wydawnictwa na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. Bogato ilustrowana dotychczas zrealizowanymi projektami książka symbolicznie wieńczy pewien etap dorobku wydawniczego.

Spotkanie poprowadzi Stanisław Rosiek – od początku do dzisiaj pracujący w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Oprawę muzyczną zapewni Mikołaj Trzaska.

[am]
fot. słowo/obraz terytoria

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia