Wydawnictwo słowo/obraz terytoria wyszło z upadłości układowej. „Odetchnęliśmy z ulgą”

28 kwietnia 2021

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria nie znajduje się już w stanie upadłości układowej. W ciągu ostatnich sześciu lat działalności wywiązano się ze wszystkich zobowiązań finansowych. Gdańska oficyna wchodzi więc w nowy etap działalności.

„Odetchnęliśmy z ulgą. Wyjście z układu to dla nas nie tylko koniec pewnego etapu, ale także – przede wszystkim – nowy początek. Bez ciążących zobowiązań możemy myśleć o rozwoju wydawnictwa, śmiało rozpoczynać nowe projekty, wkraczać na nieznane ścieżki. Możemy pochwalić się stałym, wiernym gronem czytelniczek i czytelników. To właśnie dzięki nim – ciągle sięgającym po nasze tytuły – przetrwaliśmy ten trudny czas” – komentuje Helena Chmielewska z działu promocji wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Kłopoty cenionego gdańskiego wydawnictwa, publikującego książki z dziedziny teorii literatury, historii sztuki, literatury pięknej, a także publikacje naukowe i eseistykę, skumulowały się w 2012 roku, kiedy nastąpił 30-procentowy spadek sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Profesor Stanisław Rosiek, założyciel i prezes oficyny, źródeł problemów upatrywał m.in. we wprowadzonym 5-procentowym podatku VAT na książki, z powodu którego księgarnie szybciej dokonywały zwrotów, a także w braku zainteresowania kolejnymi tytułami ze strony Empiku.

Zadłużenie wydawnictwa wobec wierzycieli (głównie drukarń i lakierni) rosło, dlatego złożono wniosek o upadłość układową, na którą sąd się zgodził. Chcąc rozliczyć wierzycieli, ograniczono ilość wydawanych tytułów i przeprowadzono restrukturyzację. Jak poinformowało wydawnictwo, 27 lutego 2021 roku uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w sprawie wykonania układu.

Dla gdańskiej oficyny to prezent w szczególnym momencie. Słowo obraz/terytoria obchodziło bowiem niedawno 25-lecie istnienia. „Mamy nadzieję, że latem uda nam się zorganizować spotkanie z czytelniczkami i czytelnikami, podczas którego moglibyśmy wspólnie świętować jubileusz wydawnictwa. Obmyślamy formułę, w której byłoby to możliwe. Może spotkanie w plenerze? Pracujemy też nad albumem – autoportretem – dokumentującym i podsumowującym dwadzieścia pięć lat naszej działalności” – informuje Chmielewska.

Wydawnicze plany oficyny na najbliższe miesiące są gotowe. „Chcemy kontynuować już rozpoczęte projekty oraz zainicjować kilka nowych. W tym roku na rynek trafią kolejne książki z serii dobrze znanych czytelnikom – ukażą się nowe 'Przygody ciała’, kilka książek z serii 'Biblioteka Mnemosyne’, druga część 'Historii męskości’, ale też tom poświęcony recepcji Warburga i kilka książek poruszający tematykę śmierci. Poza tym wdrażamy plan wznawiania tytułów, których brakuje na rynku” – dodaje Chmielewska.

[am]
fot. Google Street View

Tematy: , ,

Kategoria: newsy