banner ad

Wirtualne spotkanie z Olgą Tokarczuk w rocznicę wręczenia pisarce Nagrody Nobla

30 listopada 2020

10 grudnia świętować będziemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie wspólnie zorganizowały obchody „czułej rocznicy”, w ramach której zapraszają na jedyne w tym roku spotkanie z noblistką promujące jej najnowszą książkę.

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Kilka dni wcześniej, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, świat poznał „Czułego narratora” – tak zatytułowana była mowa noblowska pisarki. Jej tekst przedrukowany został w mediach na całym świecie, przełożono ją na kilkadziesiąt języków. Rok później ukazała się książka pt. „Czuły narrator”. Poza głośną mową noblowską na publikację składa się także 11 innych wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy jej twórczości. 10 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie z noblistką wokół nowej książki. Poprowadzi je prof. Ryszard Koziołek.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie Facebook: na fanpage’ach Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego, a także na YouTube.

Ale grudzień 2020 to także inna rocznica. Rok temu, przy wsparciu Wrocławia i Wrocławskiego Domu Literatury, powołana do życia została Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz nadchodzi czas na prezentację owoców kilkumiesięcznych prac w ramach wspólnego programu edukacyjnego Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” zrealizowane zostały pierwsze konkursy literackie mające na celu promocję czytelnictwa, ale przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Ogłoszenie wyników konkursów odbędzie się o godz. 18:00 i poprzedzi rozmowę z noblistką. Podczas transmisji dowiemy się także o kolejnych zaplanowanych działaniach edukacyjnych Fundacji Olgi Tokarczuk.

Po spotkaniu z Olgą Tokarczuk, o godz. 21:00 odbędzie się premiera fragmentu występu Marii Peszek, artystki niezwykle bliskiej noblistce. Koncert zarejestrowano w październiku z okazji obchodów rocznicy przyznania pisarce Nagrody Nobla. Na skutek pandemii wydarzenie odbyło się w Arsenale Miejskim we Wrocławiu bez udziału publiczności (na zdj. poniżej). Teraz będziemy mogli zobaczyć część tego występu.

[am]
fot. Edyta Dufaj

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia