Olga Tokarczuk powołuje fundację wspierającą pisarzy, tłumaczy i badaczy literatury. Wrocław udostępnił na siedzibę willę Karpowiczów

21 października 2019


Laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk, postanowiła powołać we Wrocławiu fundację, której celem będzie wspieranie pracy pisarek i pisarzy, tłumaczek i tłumaczy, badania nad literaturą i przekładem literackim, a także refleksja nad rolą literatury w historii zmian społecznych. Miasto przeznaczyło na ten cel willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów.

„Fundacja w zamierzeniu noblistki ma stać się przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury. Ma stać się miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata, zajmować się programami edukacyjnymi, stypendialnymi czy rezydencyjnymi. Marzeniem noblistki jest stworzenie ośrodka intelektualnego i artystycznego, który w przyszłości dorówna najlepszym tego typu instytucjom w Europie i na świecie” – czytamy we wspólnym oświadczeniu Olgi Tokarczuk i prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Z racji tego, że to mieszkanka i Honorowa Obywatelka Wrocławia otrzymała najważniejszy światowy laur w dziedzinie literatury, miasto postanowiło wesprzeć inicjatywę. Na siedzibę fundacji przeznaczono jeden z najważniejszych z punktu widzenia historii literatury we Wrocławiu budynków, czyli willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29. Prezydent Jacek Sutryk zadeklarował także wsparcie miasta dla funkcjonowania fundacji. „Zgodnie z wolą Tymoteusza Karpowicza jego willa miała posłużyć funkcjonowaniu takiego właśnie centrum życia literackiego i czytelniczego. Prezydent Wrocławia zdecydował o remoncie willi – tak by spełniała potrzeby instytucji noblistki – i jak najszybszemu udostępnieniu nieruchomości na potrzeby działań fundacji. Ze strony miasta Wrocławia rolę strategicznego partnera dla fundacji Olgi Tokarczuk będzie pełnił Wrocławski Dom Literatury” – napisano w oświadczeniu.

Informację ujawniono w poniedziałek 21 października podczas pierwszej polskiej konferencji prasowej Olgi Tokarczuk, która odbyła się we Wrocławskim Domu Literatury. Dzień wcześniej, podczas spotkania z czytelnikami w Narodowym Forum Muzyki, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył pisarce symboliczny klucz, nie ujawniając jeszcze publicznie, że chodzi o wsparcie w postaci siedziby dla fundacji. Tego dowiedzieliśmy się właśnie dziś.

[am]
fot. Maciej Kulczynski / UM Wrocław

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy