Oglądaj z nami ceremonię wręczenia Nagród Nobla Oldze Tokarczuk i Peterowi Handkemu

10 grudnia 2019


We wtorek 10 grudnia o godzinie 16:30 w Konserthuset Stockholm (Sztokholmskiej Sali Koncertowej) rozpocznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla. Poniżej będziecie mogli obejrzeć z nami całą uroczystość, podczas której medale odbiorą pisarze Olga Tokarczuk i Peter Handke.

Rozdanie Nagród Nobla odbędzie się przed widownią liczącą około 1560 gości. Miejsca najbliżej sceny są zarezerwowane przede wszystkim dla rodzin laureatów, przedstawicieli instytucji przyznających nagrody, członków szwedzkiego rządu i parlamentu oraz korpusu dyplomatycznego.

Na scenie zasiądzie około 90 osób. Będą wśród nich członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Zgromadzenia Noblowskiego Instytutu Karolinska, Akademii Szwedzkiej i rady Fundacji Nobla, a także poprzedni laureaci. Przed nimi zasiądą laureaci z 2018 i 2019 roku, którzy zostaną uhonorowani podczas ceremonii, oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej. Złote medale z wizerunkiem Alfreda Nobla i dyplomy wręczał będzie król Szwecji, Karol XVI Gustaw.

Z uwagi na to, że w październiku wyłoniono laureatów za 2018 i 2019 rok, podczas dzisiejszej ceremonii nagrody będzie odbierała dwójka pisarzy: Polka Olga Tokarczuk doceniona za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia” oraz Austriak Peter Handke, którego wpływowa twórczość „z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Dzisiejszy dzień świętują szczególnie mieszkańcy Wrocławia, w którym mieszka Olga Tokarczuk. Tamtejsze przedszkola, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe przygotowały specjalny program z tej okazji. W sumie w ponad 120 placówkach w czasie zajęć odbywają się czytania literatury, okazjonalne wystawy oraz pogadanki o wrocławskiej noblistce.

O godzinie 15:00 na wrocławskim Rynku zostanie wystawiona Księga Pamiątkowa, która później zostanie przekazana pisarce. Od godziny 15:30 przygotowano zaś wiele atrakcji. Oprócz transmisji z gali rozdania nagród Nobla, będzie można zobaczyć fragmenty wystąpień Olgi Tokarczuk z ceremonii wręczenia tytułu Honorowej Obywatelki Wrocławia oraz z pierwszego spotkania z czytelnikami w Polsce po otrzymaniu informacji o nagrodzie, które odbyło się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Obejrzymy także obszerne fragmenty przemowy noblowskiej. Ekran stanie na placu Gołębim obok sceny.

Wydarzenie poprowadzi Tomasz Sikora, a na scenie możemy spodziewać się wielu gości, którzy skomentują całą uroczystość. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach. W czasie spotkania będzie możliwość zakupu książek Olgi Tokarczuk oraz przybicia ekslibrisu na posiadanych już egzemplarzach. Wszyscy chętni będą także mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia w „literackiej” fotobudce.

Z okazji przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wieloletni wydawca jej książek, Wydawnictwo Literackie, organizuje w Krakowie specjalny wieczór. O godzinie 19:00 przed Domem pod Globusem (ul. Długa 1), w którym ma siedzibę wydawnictwo, z wieży od strony ul. Sławkowskiej zostanie odegrany „Hejnał mariacki” na cześć Olgi Tokarczuk, a następnie ściana budynku rozbłyśnie wybranymi cytatami z jej twórczości. Przechodnie będą mogli podziwiać wizualizację do północy, kiedy to jej wygaszenie symbolicznie zakończy historyczny dzień, w którym Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla.

W tym samym czasie, wewnątrz, a ściślej w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego, cztery wybitne osobowości sceny i filmu przeczytają fragmenty powieści noblistki. Jan Peszek przeczyta „Księgi Jakubowe” (godz. 20:00), Bartosz Bielenia sięgnie po „Prawiek i inne czasy” (21:00), Dorota Segda przypomni „Biegunów” (22:00), a Anna Dymna – „Annę In w grobowcach świata” (23:00). Wstęp na każde czytanie jest możliwy na podstawie bezpłatnych wejściówek, które już zostały rozdane.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy