banner ad

W piątek rusza tegoroczna edycja Gdańskich Targów Książki

17 listopada 2021

Blisko 70 wystawców, 50 spotkań z czołowymi polski pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty literackie i panele dyskusyjne to wydarzenia, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji Gdańskich Targów Książki. Impreza rozpocznie się w piątek 19 listopada i potrwa do niedzieli.

Podobnie jak w latach poprzednich na targach zaprezentowana zostanie zarówno literatura głównego nurtu, uznani autorzy i twórcy bestsellerów, jak i debiutanci. Organizatorzy stawiają na uznane i rozpoznawalne marki oraz prężne niezależne wydawnictwa. Przewidziano dyskusje nad współczesną rolą bibliotekarzy, animatorów kultury oraz nad kierunkiem rozwoju akcji promujących czytelnictwo. Odbędą się rozmowy o prozie, poezji, książkach popularno-naukowych, a także literaturze dziecięcej i książkach artystycznych.

Swoją ofertę na stoiskach zaprezentują m.in. Dowody na Istnienie, Dwie Siostry, Fame-Art, Grupa Foksal, Grupa Helion, In Rock i Vesper, Karakter, Książkowe Klimaty, Marpress, Nisza, Czytelnik, słowo/obraz terytoria, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, SQN, Wydawnictwo w Podwórku, Znak i Zakamarki. Gdańsk odwiedzą Jakub Małecki, Marcin Dymiter, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Grzebałkowska, Tadeusz Dąbrowski, Marcin Wicha i Zbigniew Rokita. Trzecią edycję targów zakończy spotkanie z Jakubem Żulczykiem.

Tematem poruszanym podczas spotkań autorskich i debat będą również wydarzenia społeczne i kulturalne, które odbiły się szerokim echem od czasu poprzedniej edycji targów. Niewątpliwie należy do nich m.in. debata na temat wpływu pandemii na stan czytelnictwa, sytuacji osób nieheteronormatywnych w społeczeństwie polskim oraz Nagroda Literacka Nike dla Zbigniewa Rokity. Podczas targów uczestnicy zastanowią się również nad potencjałem rodzimego rynku wydawniczego oraz jak go należycie wykorzystać w kontekście promocji współczesnej literatury polskiej oraz regionalnej. W programie bowiem znalazły się wydarzenia promujące też literaturę związaną z Gdańskiem i Kaszubami.

Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-21 listopada w AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej. Uczestnicy będą mogli korzystać z bezpłatnych autobusów, które będą kursowały na trasie Gdańsk Główny – Amber Expo – Wrzeszcz. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie www.gdanskietargiksiazki.pl.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia