„Na wodach północy” – serial na podstawie powieści Iana McGuire’a dostępny w HBO GO, emisja na antenie HBO od 3 grudnia

16 listopada 2021

Na platformie HBO GO udostępniono serial „Na wodach północy”, który powstał na podstawie książki Iana McGuire’a o tym samym tytule. Jest to osadzona w XIX wieku opowieść o statku wielorybniczym, który wypływa do Arktyki z zabójcą na pokładzie. W rolach głównych w produkcji wystąpili Jack O’Connell i Colin Farrell, a za kamerą stanął uznany filmowiec Andrew Haigh. Emisja w HBO zapowiedziana jest od 3 grudnia.

W 1859 roku Patrick Sumner (w tej roli Jack O’Connell) dołącza do załogi statku „Ochotnik” jako chirurg okrętowy i ma nadzieję, że podczas wyczerpującej fizycznie wyprawy wielorybniczej po wodach Arktyki będzie mógł zapomnieć o przeszłości. Bezwzględność żywiołów oraz skłonność do przemocy pozostałych członków załogi, a zwłaszcza brutalnego harpunnika Draxa (Colin Farrell), sprawi jednak, że to okaże się naprawdę trudne. Kiedy stanie się jasne, co jest prawdziwym celem wyprawy, z dala od bezpiecznego lądu i cywilizacji, będzie musiało dojść do konfrontacji dwóch mężczyzn.

Serial powstał na podstawie nominowanej do Nagrody Bookera książki o tym samym tytule autorstwa Iana McGuire’a. „W 'Na wodach północy’ zafascynowało mnie to, że nie jest to opowieść o odkrywcach. Głównymi bohaterami nie są oficerowie marynarki wyruszający na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego. To nie ludzie z wyższych sfer, o których zazwyczaj opowiadają tego typu historie, lecz robotnicy na statku wielorybniczym, który jest w zasadzie pływającą fabryką. To mężczyźni opuszczający swoje domy i wyruszający na poszukiwanie tranu wielorybiego” – tłumaczy reżyser Andrew Haigh.

„Po przeczytaniu 20 stron uznałem, że muszę to zekranizować. Było w tym coś niesamowicie wyjątkowego, że jest to dramat historyczny, thriller, ale tak naprawdę powieść, która mówi coś bardzo ważnego o naturze tego, co kieruje nami jako ludźmi, jako jednostkami” – dodaje.

Twórcom produkcji zależało na autentyczności, w związku z czym obsada i ekipa pracowała na Oceanie Arktycznym. Duża część zdjęć do produkcji realizowana została na północ od archipelagu Svalbard.

„Powieść Iana McGuire’a w niezwykle żywy sposób przywołuje brutalne piękno arktycznego środowiska. Wiedziałem, że muszę spróbować wnieść podobny realizm do serialu. Pomimo oczywistych wyzwań, realizowanie zdjęć na Arktyce wydawało się najlepszą opcją. Chciałem, żebyśmy wszyscy poczuli ten przenikliwy wiatr, przenikliwe zimno. Chciałem uchwycić strach, który wynika z bycia tak daleko od cywilizacji” – powiedział reżyser Andrew Haigh.

W serialu „Na wodach północy” występują Jack O’Connell jako Patrick Sumner, Colin Farrell jako Henry Drax, Stephen Graham jako kapitan Brownlee, Sir Tom Courtenay jako Baxter, Sam Spruell jako Cavendish i Roland Møller jako Otto. W pozostałych rolach zagrali także Peter Mullan, Philip Hill-Pearson, Kieran Urquhart, Jonathan Aris, Stephen McMillan, Eliza Butterworth, Nive Nielson, Natar Ungalaaq, Jerry Laisa, Ipeelie Ootoova i Keenan Carpenter.

Cały serial „Na wodach północy” jest już dostępny w HBO GO. Jego emisja na antenie HBO zaplanowana została od 3 grudnia. Ekranizacja liczy 5 odcinków. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Powieść „Na wodach północy” Iana McGuire’a ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film