banner ad

Spotkania autorskie wokół nagród literackich Angelus i Silesius podczas Bruno Schulz. Festiwal 2023 we Wrocławiu

6 października 2023

Finał dwóch najważniejszych wrocławskich nagród literackich – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius – już 14 października. Wcześniej będzie można wziąć udział w spotkaniach z nominowanymi w ramach Bruno Schulz Festiwal, który potrwa od 9 do 15 października.

Od końca sierpnia znamy książki nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Spośród siedmiu tytułów, które znalazły się w finale, jury wybierze zwycięską, a jej autor lub autorka otrzyma 150 tysięcy złotych. Nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma także tłumacz nagrodzonej książki. Także czytelnicy mają szansę przyznać swoją nagrodę. Do 13 października na stronie www.angelus.com.pl trwa plebiscyt internetowy, w którym można głosować na jedną z finałowych publikacji i w ten sposób przyczynić się do wyboru laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. Wybrany przez czytelników zwycięzca otrzyma zaproszenie na rezydencję twórczą we Wrocławiu.

W finałowej siódemce znaleźli się: Stanisław Asiejew (Ukraina), Tamara Duda (Ukraina), Katarína Kucbelová (Słowacja), Zyta Rudzka (Polska), Judith Schalansky (Niemcy), Piotr Siemion (Polska) oraz Saša Stanišić (Bośnia i Hercegowina / Niemcy).

Tego samego dnia poznamy tegorocznych laureatów bądź laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Ta nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, a nominacje zostały ogłoszone już w maju podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. O nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych w kategorii „Książka roku” powalczą: Miłosz Biedrzycki (podpisujący się na książkach jako MLB), Kamila Janiak, Natalia Malek, Jan Rojewski i Piotr Sommer. Natomiast w kategorii „Debiut” na werdykt jury i 15 tysięcy złotych czekają nominowani: Ivan Davydenko, Stanisław Kalina Jaglarz i Paweł Stasiewicz. Silesiusa za całokształt twórczości i nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych odbierze z kolei Joanna Mueller.

Zanim dowiemy się, kto został nagrodzony w tym roku Angelusem i Silesiusem, możemy poznać bliżej twórczość wszystkich nominowanych i wziąć udział w spotkaniach z nimi. Rozmowy z pisarkami i pisarzami odbędą się w klubie Proza we Wrocławiu w dniach od 11 do 14 października w ramach Bruno Schulz. Festiwalu. W programie poza spotkaniami z nominowanymi do obu nagród znajdziemy także inne wydarzenia z udziałem gości, wśród których są m.in. Zbigniew Rokita, Mikołaj Grynberg, Ewa Woydyłło, Agnieszka Szpila, Mariusz Urbanek, Kateryna Babkina, Maciej Robert, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jarosław Kurski czy Małgorzata Lebda.

Poniżej prezentujemy listę spotkań z autorkami i autorami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023:

środa, 11 października 2023
godz. 17:00
Salon Angelusa: Katarína Kucbelová „Czepiec” (przekład: Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art). Ze słowacką autorką porozmawia Anna Wanik (tłumaczenie spotkania: Katarzyna Dudzic-Grabińska).

czwartek, 12 października 2023
godz. 16:00
Salon Angelusa: Piotr Siemion „Bella, ciao” (Wydawnictwo Filtry). Z autorem porozmawia Dawid Szkoła.
godz. 17:30
Salon Angelusa: Zyta Rudzka „Ten się śmieje, kto ma zęby” (Wydawnictwo W.A.B.). Z autorką porozmawia Waldek Mazur.

piątek, 13 października 2023
godz. 16:00
Salon Angelusa: Tamara Duda „Córeczka” (przekład: Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo KEW). Z ukraińską autorką porozmawia Laurynas Vaičiūnas (tłumaczenie spotkania: Anna Ursulenko).
godz. 17:30
Salon Angelusa: Saša Stanišić „Skąd” (przekład: Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Z niemieckim autorem bośniackiego pochodzenia porozmawia Magdalena Koch (tłumaczenie spotkania: Małgorzata Gralińska).

Lista spotkań z poetkami i poetami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023:

sobota, 14 października 2023
godz. 12:00
Salon Silesiusa: Debiut. Z poetami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 w kategorii „Debiut” porozmawia Jakub Skurtys. W dyskusji udział wezmą nominowani: Ivan Davydenko, Stanisław Kalina Jaglarz i Paweł Stasiewicz.
godz. 13:30
Salon Silesiusa: Książka roku. Z poetkami i poetami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 w kategorii „Książka roku” porozmawia Joanna Orska. W dyskusji udział wezmą: Miłosz Biedrzycki (MLB), Kamila Janiak, Natalia Malek, Jan Rojewski i Piotr Sommer.
godz. 15:00
Salon Silesiusa: Joanna Mueller. Z laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 za całokształt twórczości porozmawia Monika Glosowitz.
godz. 21:00
Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
Gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (wejście na zaproszenia).

Spotkania z laureatami Angelusa oraz Silesiusa:

niedziela, 15 października 2023
godz. 11:30
Salon Angelusa: Z laureatem bądź laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 porozmawia juror nagrody Wojciech Browarny.
godz. 13:00
Salon Silesiusa: Z osobami, które w 2023 otrzymają Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategoriach „Debiut” i „Książka roku”, porozmawia juror nagrody Piotr Śliwiński

Wszystkie wydarzenia festiwalowe poza galą organizowane są w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) i będą transmitowane online. Wstęp wolny. Szczegółowy program Bruno Schulz. Festiwalu znajdziecie tutaj.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia