Głosowanie na Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej rozpoczęte. Czytelnicy wybiorą najlepszą książkę spośród finałowej siódemki Angelusa 2023

18 września 2023

W ostatni dzień sierpnia ogłoszono siedem książek nominowanych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię poznamy 14 października. Swoje wyróżnienie – Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej – przyznają też tradycyjnie czytelnicy. Właśnie rozpoczęto plebiscyt – głosowanie potrwa do 13 października.

Natalia Gorbaniewska była pierwszą przewodniczącą jury Angelusa, zmarła w 2013 roku. By uczcić jej pamięć pozostali członkowie jury ustanowili w 2014 dodatkową nagrodę jej imienia. Początkowo nagroda ta miała charakter symboliczny, ale od 2020 laueraci otrzymują zaproszenie na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. Kto wygra w tym roku? Już po raz dziesiąty zdecydują o tym sami czytelnicy, którzy mogą oddać głos na jedną z siedmiu finałowych książek w plebiscycie internetowym trwającym do 13 października. Głosowanie odbywa się na stronie www.angelus.com.pl.

Książki, które trafiły do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023, to (w kolejności alfabetycznej wg nazwiska):

  • Stanisław Asiejew „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, wyd. Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina),
  • Tamara Duda „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, wyd. Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina),
  • Katarína Kucbelová „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, wyd. Ha!art (Słowacja),
  • Zyta Rudzka „Ten się śmieje, kto ma zęby”, wyd. W.A.B (Polska),
  • Judith Schalansky „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, wyd. Ha!art (Niemcy),
  • Piotr Siemion „Bella, ciao”, wyd. Filtry (Polska),
  • Saša Stanišić „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, wyd. Książkowe Klimaty (Bośnia i Hercegowina/Niemcy).

O nominacjach do Angelusa 2023 zadecydowało jury, któremu od ubiegłego roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego). To od ich decyzji zależeć będzie, kto w październiku odbierze nagrodę w wysokości 150 tysięcy złotych.

Patronka nagrody, Natalia Gorbaniewska, była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej. Działała w ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiu osób uczestniczących w demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana w 1969 roku, zwolniona w lutym 1972 roku, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, została nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Była też laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Jako pierwszy Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymał w 2014 roku Pavol Rankov. W 2015 roku laureatem został Lucian Dan Teodorovici, a w kolejnych latach byli to: Varujan Vosganian (2016), Andrea Tompa (2017), Maciej Płaza (2018), Jurij Wynnyczuk (2019), Siergiej Lebiediew (2020), Kateryna Babkina (2021) oraz Jaroslav Rudiš (2022).

Gala Angelusa odbędzie się 14 października i – podobnie jak w latach ubiegłych – ma stanowić punkt kulminacyjny odbywającego się we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu (8-15 października), w ramach którego zaplanowano też spotkania z nominowanymi, a w niedzielę 16 października z laureatem lub laureatką. Spotkania festiwalowe zorganizowane zostały w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

Warto pamiętać, że gala Angelusa jest połączona z wręczeniem innej równie ważnej nagrody literackiej – Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Tego samego wieczoru (15 października) poznamy zwycięzców w kategoriach: „Debiut” i „Książka roku”. Silesiusa za całokształt pracy twórczej odbierze w tym roku Joanna Mueller. Na spotkania poetyckie z laureatami Silesiusa możemy liczyć również w niedzielę 16 października w klubie Proza.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy