banner ad

Słuchowisko na podstawie „Pięknych dwudziestoletnich” Hłaski na żywo już 12 grudnia w Warszawie. Będzie też transmisja w sieci

10 grudnia 2018


W środę 12 grudnia w warszawskim DZiKu odbędzie się spektakl dźwiękowy na podstawie kultowej książki Marka Hłaski „Piękni dwudziestoletni”. To już ostatnie wydarzenie trwającego od sierpnia cyklu słuchowisk na żywo organizowanych przez Empik. Dla miłośników literatury z całej Polski przygotowano transmisję spektaklu na profilu sieci na Facebooku.

Nawet esbecy szukający haków na Marka Hłaskę czytali „Pięknych dwudziestoletnich” jak autobiografię. Wybrali wszystkie przestępcze czyny, które autor sobie przypisał i wysłali tę litanię do Komendy Wojewódzkiej MO we Wrocławiu. Milicjanci nie znaleźli jednak żadnych śladów przestępczej działalności młodego pisarza. Autor swoją wspomnieniową, a pewnie i rozliczeniową, książkę o kąśliwym tytule pisał w Polsce, ale cenzura uniemożliwiła jej opublikowanie w kraju. Tekst po raz pierwszy ukazał się w 1966 roku jako CXXVIII tom Biblioteki „Kultury” wydany przez Instytut Literacki w Paryżu. Krajowa premiera była możliwa dopiero 22 lata po tej zagranicznej ? po zniesieniu cenzury.

Przyjęło się by „Pięknych dwudziestoletnich” czytać jako autobiografię, co utrwaliło mity o Hłasce. Jednak nie wiadomo, czy to autor upodabniał się do swoich zbuntowanych bohaterów, czy raczej kreował ich na swoje podobieństwo. Książka jest również ciekawa ze względu na opisywane meandry środowiskowe i realia życia w chorym systemie, gdzie przyjaciel okazywał się donosicielem, a spotkanie przy wódce stawało się równie ważne co spotkanie autorskie.

Z okazji obchodów 70-lecia Empik przez ostatnie miesiące zabierał pasjonatów kultury i historii w niezwykłą podróż w czasie, korzystając z wyjątkowej, choć nieco zapomnianej formy ? słuchowiska. Każde z siedmiu słuchowisk, zrealizowanych we współpracy z Biblioteką Akustyczną, było odgrywane na żywo tylko raz. Czytania były organizowane w siedmiu miastach w Polsce: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu audiobooków, zaprezentowali przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia. Poruszając się przez kolejne dekady, od lat 40. do dwutysięcznych, słuchacze empikowego cyklu mieli okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji historii i literatury. „Piękni dwudziestoletni” to ostatni z siedmiu spektakli dźwiękowych.

Pierwsze słuchowisko, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda, odbyło się w Katowicach, podczas OFF Festivalu. To właśnie na Śląsku zaprezentowano tekst w wersji live, pokazując Warszawę lat 50. Kolejne przedstawienie, „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk, miało miejsce na początku września we Wrocławiu. Klimat przełomowych lat dwutysięcznych odzwierciedlało słuchowisko na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej prezentowane w Krakowie. Poznaniacy usłyszeli interpretację „Drzewa” Wiesława Myśliwskiego. Ikoniczny tekst lat 80. pozwolił poczuć wiatr zmian u kresu epoki PRL. Natomiast w Łodzi, za sprawą
„Szumów, zlepów, ciągów” Mirona Białoszewskiego, publiczność na nowo odkryła świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych.

„Pięknych dwudziestoletnich” będzie można posłuchać w środę 12 grudnia o godz. 19:00 w DZiKu przy ulicy Belwederskiej 44 A w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dodatkowo, słuchowisko będzie także transmitowane na żywo na profilu Empik-u na Facebooku. W spektaklu wystąpią: Anna Szawiel, Maciej Więckowski, Tomasz Sobczak i Leszek Filipowicz. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska, wydarzenia