Słuchowiska na podstawie słynnych dzieł polskiej prozy na żywo w różnych miastach na 70-lecie Empiku

7 września 2018


Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to element kulturalnych obchodów 70?lecia firmy. Realizowane na żywo w siedmiu miastach w Polsce: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Łodzi, Warszawie i Krakowie, powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Każde przedstawienie związane jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki a później jego spadkobierca: Empik. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.

Z okazji swoich 70. urodzin Empik zabiera miłośników kultury i polskiej literatury w niezwykłą podróż w czasie. Każde słuchowisko będzie odgrywane na żywo tylko raz, co pozwoli poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia. Premierowe słuchowisko, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbyło się w Kawiarni Literackiej, podczas OFF Festivalu w Katowicach. To właśnie na Śląsku zaprezentowano pierwszy tekst w wersji live, pokazując Warszawę lat 50.

Słuchowiska są nieodłącznie związane z historią polskiej radiofonii. To wyjątkowe doświadczenie, w którym za sprawą wzroku i słuchu, poruszamy umysł i przenosimy się do świata, gdzie dźwięk towarzyszy słowu. „’Niewidoczność’ aktorów i świata przedstawionego daje nam wiele wolności, możemy wreszcie zamknąć oczy i uruchomić wyobraźnię. Choć wydaje się, że słuchowisko jako gatunek zniknęło, wyparte przez seriale, telewizję na życzenie i internetowe wideo, to wciąż istnieje grupa zapaleńców, która dba o radiowy teatr, realizując setki nowych adaptacji” ? podkreśla Sylwia Chutnik.

Poruszając się przez kolejne dekady, słuchacze empikowego cyklu będą mieli okazję przenieść się w czasie i wziąć udział w literackiej lekcji historii. W Sopocie uczestnicy przeniosą się do lat 40. wraz ze Stanisławem Lemem za sprawą słuchowiska „Szpital Przemienienia”. W Warszawie pozornie stabilne lata 60. przypomni słuchowisko według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski. Kolejny przystanek na mapie to Łódź, gdzie za sprawą „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych. Ikonicznym tekstem dla lat 80. stanie się zaś „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, a dzięki zrealizowanemu w Poznaniu na jego bazie słuchowisku, na żywo będzie można poczuć PRL-owski wiatr zmian. We Wrocławiu powrót do lat 90. zapewni Olga Tokarczuk i wybrane fragmenty z jej książki „Prawiek i inne czasy”, natomiast w Krakowie przełomowe lata dwutysięczne poczujemy dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej.

Cykl słuchowisk przygotowanych przez Empik to nie lada gratka dla wszystkich fanów literatury oraz historii. Przedstawienia realizowane na żywo to bazująca na najlepszej prozie i przez jej pryzmat snuta opowieść o 70 latach z kulturą, o tym jak przez ten czas kształtowała się i zmieniała, ale również poruszała i wpływała na jej odbiorców, w tym klientów Empiku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik-u na Facebooku.

Poniżej prezentujemy program słuchowisk:

7 września 2018 roku, godz. 19:00
Barbara we Wrocławiu
Lata dziewięćdziesiąte: tanio kupię, drogo sprzedam.
Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”

19 września 2018 roku, godz. 19:00
Klub SPATiF w Sopocie
Lata czterdzieste: powojenny zamęt.
Stanisław Lem „Szpital Przemienienia” (trylogia „Czas Nieutracony”)

11 października 2018 roku, godz. 19:00
Klub SPATiF W Warszawie
Lata sześćdziesiąte: nasza mała stabilizacja.
Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”

27 października 2018 roku, godz. 19:00
Kraków
Lata dwutysięczne: millenialsi.
Dorota Masłowska „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”

12 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Pawilon w Poznaniu
Lata osiemdziesiąte: wind of change.
Wiesław Myśliwski „Drzewo”

22 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Niebostan w Łodzi
Lata siedemdziesiąte: propaganda sukcesu i zagubienie.
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia