Rob Wilkins, wieloletni asystent Terry’ego Pratchetta z wizytą w Polsce. Będzie promował oficjalną biografię pisarza

14 czerwca 2023

Rob Wilkins, wieloletni asystent i przyjaciel Terry’ego Pratchetta, obecnie opiekujący się jego literacką spuścizną, odwiedzi Polskę. Wizyta związana jest z promocją oficjalnej autobiografii twórcy Świata Dysku, którą Wilkins napisał.

Książka „Terry Pratchett. Życie z przypisami” trafi do księgarń 28 czerwca, ale już dwa tygodnie wcześniej będzie można zdobyć ją przedpremierowo i spotkać się z autorem w Warszawie i Poznaniu.

„Jestem niesamowicie podekscytowany tą wizytą. Zapraszam wszystkich, będę dostępny na podpisywanie książek i pogawędkę. Nie wiem, czego się spodziewać, więc… zaskocz mnie, Polsko! (śmiech)” – powiedział Rob Wilkins przy okazji rozmowy z naszym redaktorem Sebastianem Rerakiem, której zapis niebawem znajdziecie na Booklips.pl.

W piątek 16 czerwca o godz. 19:00 Rob Wilkins pojawi się w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Z autorem porozmawia youtuber Drwal Rębajło, a za tłumaczenie na język polski odpowiadać będzie Anna Rosiak. Po spotkaniu zaplanowano podpisywanie książek. Dla wszystkich, którzy nie mogą stawić się osobiście w Big Book Cafe, zaplanowano transmisję na żywo wydarzenia na profilu warszawskiego centrum literackiego na Facebooku.

Z kolei w sobotę 17 czerwca o godz. 14:30 Wilkins spotka się z czytelnikami na Festiwalu Pyrkon w Poznaniu. W prelekcji weźmie również udział Piotr W. Cholewa, który od dawna tłumaczy dzieła Pratchetta, przełożył również biografię. Sesja autografów zaplanowana została na godz. 15:30.

„Terry Pratchett. Życie z przypisami” Roba Wilkinsa to poruszająca i osobista opowieść o nadzwyczajnym życiu Terry’ego Pratchetta, spisana z niezrównanym wyczuciem i pełna zabawnych anegdot. Twórca Świata Dysku w chwili śmierci w 2015 roku pracował nad swoją najciekawszą historią – własną. Nad opowieścią o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat dyrektor szkoły powiedział, że niczego nie osiągnie, i który przez całe swoje późniejsze życie udowadniał, że tamten nie miał racji. Terry miał bowiem pełno zadziwiających osiągnięć: przerwał naukę by zostać dziennikarzem, co nie zmienia faktu, że otrzymał niezliczona liczbę doktoratów honorowych, nim skończył 20 lat miał pomysł na swoją debiutancką powieść, która ukazała się w 1971 roku pod tytułem „Dywan”, został jednym z najlepiej sprzedających się i lubianych pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył prestiżowy Medal Carnegie i otrzymał tytuł szlachecki.

Niestety Terry’emu zabrakło czasu, by ukończyć wspomnienia, które tak bardzo chciał napisać. Przerwane wątki podjął Rob Wilkins, dawny asystent, przyjaciel, a dziś opiekun literackiego dziedzictwa Pratchetta. Wykorzystując wspomnienia własne, ale też rodziny, przyjaciół i kolegów pisarza, Wilkins kreśli pełną panoramę życia Terry’ego – od dzieciństwa po jego oszałamiającą karierę pisarską, w tym to, jak przyjął i jak sobie radził z „przeszkadzajstwem” choroby Alzheimera.

Oficjalna biografia Terry’ego Pratchetta w przekładzie Piotra W. Cholewy ukaże się 28 czerwca nakładem Wydawnictwa Insignis.

[am]
fot. Transworld Books


Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia