Asystent Terry’ego Pratchetta pisze jego oficjalną biografię. O czym przeczytamy w książce?

26 stycznia 2022

Rob Wilkins, były asystent i przyjaciel Terry’ego Pratchetta, a obecnie osoba zarządzająca jego literackim majątkiem, pisze oficjalną biografię zmarłego w 2015 roku twórcy Świata Dysku. Książka zapowiedziana jest na wrzesień. Co o niej wiemy?

Biografia ma nosić tytuł „A Life With Footnotes” (z ang. „Życie z przypisami”), który nawiązuje do charakterystycznego stylu Pratchetta. Pisarz słynął z tego, że umieszczał u dołu stron przypisy, często będące źródłem humoru. Książka ma obejmować całe życie pisarza, od dzieciństwa do ostatnich dni przed śmiercią, gdy zmagał się z chorobą Alzheimera.

Kiedy Terry miał sześć lat, usłyszał od dyrektora szkoły, że nigdy niczego nie osiągnie. Resztę życia spędził na udowadnianiu, że nauczyciel się mylił. Stał się jednym z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy, zdobył liczne nagrody, a nawet otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury.

Przed śmiercią w 2015 roku Pratchett pracował nad swoją autobiografią. Książki nie udało mu się dokończyć, ale fragmenty wspomnień zostaną umieszczone w zapowiadanej biografii. Zadanie opisania życia pisarza spadkobiercy powierzyli Robowi Wilkinsowi.

Znając dobrze Terry’ego i pracując u jego boku przez ponad dwie dekady jako osobisty asystent i menedżer biznesowy, Rob znajdował się w wyjątkowej sytuacji. Mógł bowiem przyglądać się pisarzowi z bliska, dzięki temu w biografii znajdziemy wiele informacji na temat zawodowego i prywatnego życia twórcy Świata Dysku. Wilkins czerpał jednak nie tylko z własnych wspomnień, ale także rozmawiał z rodziną Pratchetta, bliskimi przyjaciółmi, fanami i współpracownikami.

„Terry był jednym z najbardziej utalentowanych, złożonych, stymulujących intelektualnie ludzi, jakich kiedykolwiek miałem zaszczyt poznać – prawdziwym geniuszem. Odpowiedzialność za udokumentowanie jego życia, z którego tak wiele przeżyłem razem z nim, była bardzo emocjonalnym doświadczeniem” – powiedział Rob Wilkins.

Wydawnictwo Transworld zapowiada, że książka przedstawi portret Pratchetta z ciepłem, przejęciem i wspaniałym humorem. Światowa premiera wyznaczona została 29 września 2022 roku.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy