banner ad

Przedstawiamy siedemnaście zagranicznych gwiazd Big Book Festival 2018!

22 marca 2018


Już za trzy miesiące, 22 czerwca, rusza Big Book Festival. Organizatorki wydarzenia nazywanego literackim Open’erem ogłosiły właśnie nazwiska siedemnastu zagranicznych gwiazd, które przyjadą do Warszawy. Jest na kogo czekać!

Tegorocznej edycji Big Book Festivalu towarzyszy hasło „Ekspedycja. Zapomnij o granicach”. Powodów do zachwytu będzie wiele, zarówno wspaniałymi pisarzami, jak i ich opowieściami o przyszłości, naturze, technologii, islamie, ziołach, zbrodni, globalnym ociepleniu, genach, śmiałych dziewczynach, latających balonach, ucieczkach od rzeczywistości i głębokim odczuwaniu świata.

Kogo zobaczymy w czerwcu w Warszawie? Oto siedemnaście powodów, żeby wybrać się na tegoroczny Big Book Festival:

Annie Proulx (USA) ? wybitna pisarka amerykańska, laureatka nagrody Pulitzera i National Book Award. Jest autorką zekranizowanego przez Anga Lee opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain” oraz „Kronik portowych” nakręconych z udziałem Julianne Moore i Kevina Spacey. Nowa powieść „Drwale”, uznawana za opus magnum autorki, rozgrywa się na przestrzeni 300 lat i jest świadectwem ekologicznej zagłady dokonanej przez ludzi.

Michel Bussi (Francja) ? jeden z najpopularniejszych pisarzy europejskich, jego książki zna 5 milionów czytelników w 35 krajach. Akcję powieści osadza w różnych rejonach Francji, łączy elementy kryminalne z głębią psychologiczną. W czerwcu w Polsce ukaże się jego nowa książka ? „Mówili, że jest piękna”, historia zabójstwa rozgrywająca się wśród imigrantów w Marsylii.

Sigrí?ur Hagalín Björnsdóttir (Islandia) ? ważna dziennikarka radiowa, komentatorka i autorka wywiadów. Dobrze zna mechanizmy władzy i polityki. Jako autorka debiutowała książką „Wyspa” ? połączeniem antyutopii z political fiction, w której konfrontuje nas z wizją przywrócenia granic i odcięcia od świata.

Antonio Mu?oz Molina (Hiszpania) ? pisarz, dziennikarz i eseista, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej. Cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jego świetne powieści ? „Zima w Lizbonie” i „Beltenebros” zostały zekranizowane, a najnowsza ? „Jak przemijający cień” otrzymała właśnie nominację do nagrody Man Booker International, wiosną ukaże się w Polsce.

Karen McCarthy Woolf (Wielka Brytania) ? poetka i performerka literacka, debiutowała jako nastolatka. Słynie z przejmujących odczytań swoich wierszy. Prezentowała je w Tate Modern, Victoria & Albert Museum i Barbican Centre, a także w Singapurze, Szwecji, na Karaibach. Ma angielskie i jamajskie korzenie. Nową antologię „An Aviary of Small Birds” poświęciła zmarłemu przy porodzie synowi.

Bernard Stiegler (Francja) ? znakomity filozof, zajmuje się wpływem technologii cyfrowych na życie społeczne. Założył międzynarodowe towarzystwo Ars Industrialis, a także Instytut Badań i Innowacji przy Centre Pompidou. Napisał kilkanaście książek, w Polsce ukazała się „Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku”.

Anna Bolavá (Czechy) ? ceniona poetka i prozaiczka. W przełożonej na polski powieści „W ciemność” pisze o samotnym, dusznym życiu w postkomunistycznej miejscowości, o ucieczce do świata ziół i natury. Wzruszająco opowiada o obsesji, pokazuje studium rozpadu osobowości.

Ziauddin Sardar (Wielka Brytania) ? uważany za jednego z najważniejszych intelektualistów muzułmańskich, pisarz, publicysta i krytyk. Współtwórca Instytutu Muzułmańskiego w Londynie i redaktor kwartalnika „Critical Muslim”. Jest autorem ponad 40 książek o islamie, nauce i kulturze współczesnej. W Polsce ukazała się „Mekka. Święte miasto”.

Bea Uusma (Szwecja) ? jest lekarką i pisarką. Poświęciła kilkanaście lat, by rozwikłać zagadkę zaginionej ekspedycji baloniarskiej na Biegun Północny. Sto lat po zniknięciu szwedzkich eksploratorów, przekopywała archiwa i zmarzniętą ziemię. Owocem tej pasji stała się „Ekspedycja”, książka-śledztwo pełna map i wykresów. Kiedyś ilustrowała książki dla dzieci. Teraz pracuje w szpitalu.

Linda Polman (Holandia) ? nagradzana reporterka, pracowała w strefach konfliktów zbrojnych i w Afryce. Polacy znają jej „Karawanę kryzysu” poświęconą kulisom pomocy humanitarnej. Wiosną ukaże się nowa książka „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” pokazująca codzienność osób osadzonych w amerykańskich więzieniach i czekających na wykonanie wyroku pozbawienia życia.

Clémentine Beauvais (Francja) ? nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Karin Bojs (Szwecja) ? znakomita dziennikarka naukowa i pisarka. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Sztokholmskiego i wiele nagród. W świecie zasłynęła książką „Moja europejska rodzina ? ostatnie 54 000 lat”, która wiosną ukaże się w Polsce. To fascynujący zapis wyprawy genetycznej, jaką odbyła do kilkunastu krajów, by ustalić swe prehistoryczne i biologiczne korzenie.

Eve Ainsworth (Wielka Brytania) ? pisze o młodzieży i dla nastolatków, w zaskakujący i pełen wyczucia sposób podejmuje trudne tematy. W powieściach „7 dni”, „Krzywda” czy „Zadurzenie” zajęła się m.in. samookaleczeniami, przemocą rówieśniczą, seksualnością. W jej książkach młodzi odnajdują siebie. Pracuje w szkole, ma rodzinę i stukniętego kota.

Laline Paull (Wielka Brytania) ? pisarka, autorka scenariuszy i sztuk teatralnych. Urodziła się w Londynie jako dziecko indyjskich imigrantów, zdobyła stypendium na Oxfordzie i w Los Angeles. Powieściami zajęła się późno, ale z sukcesem. Opublikowała „Rój” ? thriller rozgrywający się w pszczelim ulu. Nowa książka ? „Lód” opowiada o przyszłości i topnieniu Arktyki, ukaże się po polsku wiosną.

Dan Richards (Wielka Brytania) ? jest Walijczykiem, autorem subtelnych opowieści o pejzażach, naturze, relacji z otoczeniem. Z Robertem Macfarlane’em i Stanleyem Donwoodem pieszo wędrował przez Dorset, razem napisali „Holloway”. Przygotował antologię rozmów z wybitnymi artystami, jak Judi Dench i Bill Drummond. Podczas Big Book Festival przybliży historię Dorothy Pilley, swej pra-pra-ciotki i uznanej alpinistki, której poświęcił książkę „Climbing Days”.

Lisen Sundgren (Szwecja) ? pasjonatka natury ? zgłębia i praktykuje wiedzę o tym, w jaki sposób bliskość przyrody pozwala utrzymać ciało w sprawności i sile. Jest botanikiem, zdobyła wykształcenie w dziedzinie zielarstwa i homeopatii. Organizuje warsztaty i spacery naukowe, współpracuje z szefami kuchni. Wiosną w Polsce ukaże się jej „Zielnik”.

Maria Parr (Norwegia) ? gwiazda literatury dziecięcej, porównywana do Astrid Lindgren. Dwukrotnie już zdobyła najważniejsze norweskie wyróżnienie przyznawane autorom książek dla najmłodszych. Zasłynęła bestsellerowym „Gofrowym sercem”, opowieścią o prawdziwej przyjaźni. W czerwcu polscy czytelnicy poznają kontynuację tej historii ? „Bramkarkę i morze”.

Jeden z tegorocznych gości zagranicznych zostanie uwieczniony w wyjątkowym dziele sztuki. W Warszawie powstaje wielki literacki mural Big Book Festival. Na powierzchni 150 metrów kwadratowych sportretowani są pisarze wybrani w plebiscycie przez tysiąc czytelników. Na muralu znaleźli się: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sylwia Chutnik, Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Parys, Karl Ove Knausg?rd oraz? Ostatnie miejsce wypełni gość Big Book Festival 2018 wybrany przez internautów. Plebiscyt rusza w piątek 23 marca na profilu festiwalu na Facebooku i potrwa do 1 kwietnia. Autorem muralu literackiego jest Wojciech Taki Myk Wiśniewski ? artysta graffiti, który malował w Barcelonie, Londynie, Paryżu, Berlinie i Pradze. Mural powstaje w Parku Morskie Oko – Promenada na warszawskim Mokotowie.

Big Book Festival odbędzie się po raz szósty w dniach 22 ? 24 czerwca. Miejscem wydarzeń będzie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy Merliniego 2. W programie międzynarodowego festiwalu znajdzie się ponad 50 rozmów, happeningów, wielkich debat, wykładów, wystąpień scenicznych, a także spektakl multimedialny i stand-up literacki. Szczegółów wypatrujcie na oficjalnej stronie festiwalu: www.bigbookfestival.pl.

Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia