Polska będzie gościem honorowym branżowych Międzynarodowych Targów Książki Liber w Madrycie

24 maja 2023

W dniach 4-6 października w Madrycie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki Liber, najważniejsze wydarzenie branży wydawniczej w Hiszpanii. W tym roku szczególną rolę odegra tam Polska, która będzie gościem honorowym imprezy.

Targi Książki Liber organizowane są co roku na przemian w Barcelonie i Madrycie. Przedsięwzięcie skupia wydawców, agentów literackich, księgarzy i innych uczestników hiszpańskojęzycznego rynku wydawniczego – łącznie około 10 tysięcy profesjonalistów. Podczas zbliżającej się, 41. edycji imprezy, wiodące miejsce zajmie Polska. Organizatorem polskiej prezentacji będzie Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Jak informuje Instytut Książki, celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. „Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach Liber są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem” – podkreśla Łukasz Jarocki, rzecznik prasowy Instytutu Książki.

„Ten hołd złożony Polsce jest częścią wspólnych wysiłków Targów i Federacji Stowarzyszeń Wydawców Hiszpańskich (FGEE) na rzecz promowania internacjonalizacji sektora książki oraz nawiązywania bliższych kontaktów kulturalnych i handlowych z rynkami o dużym potencjale dla naszego kraju” – dodają organizatorzy targów.

Na polskim stoisku o powierzchni 120 metrów kwadratowych swoją ofertę zaprezentuje ponad 20 polskich wystawców. W programie zaplanowano część branżową – prezentacje i debaty, które będą okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami hiszpańskiego i latynoskiego rynku książki. Ważnym elementem przedsięwzięcia mają być także zagadnienia związane z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. We współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zostaną zorganizowane również wydarzenia towarzyszące, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać ofertę kulturalną Polski, także tę pozaliteracką.

„Udział w targach Liber w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii. W tym roku Instytut Książki weźmie aktywny udział także w innym istotnym wydarzeniu w świecie hiszpańskojęzycznym – Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, gdzie gościem honorowym będzie Unia Europejska” – przekazuje rzecznik prasowy Instytutu Książki.

[am]
fot. Liber

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia